Sırada 'bakire doğum' var

Kopya koyun Dolly'nin üreticisi İskoç profesör Ian Wilmut,
'bakire doğum' için kolları sıvadı.

LONDRA - Kopya koyun Dolly'nin üreticisi İskoç profesör Ian Wilmut,
'bakire doğum' için kolları sıvadı. Britanya'da insan döllenmesiyle ilgili her türlü çalışmaya lisans veren hükümete bağlı organ, Prof. Wilmut ve bağlı olduğu İskoçya'daki Roslin Enstitüsü'ne 'döllenmemiş bir yumurtadan embriyon üretmeleri' için izin verdi.
Bilim adamları, aynı yöntemle 'başlı başına bir insan' üretilemese bile, vücudun belli bölümlerine mükemmel biçimde uyan yeni dokular elde
edebileceklerini savunuyor. Bakire doğumu, dünya yüzünde görülmemiş bir şey değil. Doğada arılar ve karıncalar, biyoloji dilinde 'parthenogenesis' adı verilen bu süreçle çoğalıyor.
Ian Wilmut, 1997'de Dolly'yle objektiflerin önüne çıkarak hayret uyandırmış ve 'kopyalama' yönteminin popülerleşmesine katkıda bulunmuştu. Parthenogenesis, Yunan mitolojisinde de yer alıyor: Tanrıça Athena, babası Zeus'un alnından dünyaya gelmişti. Yani Prof. Wilmut, Dolly'nin ardından bir miti gerçeğe dönüştürmek istiyor.
Wilmut bu konuda yalnız değil. ABD'de faaliyet gösteren Stemron adlı biyoteknik şirketi bu yıl aynı yöntemle insan embriyosu geliştirip bir müddet yaşatabildiklerini açıklamıştı.