Sıradanlaştıkça daha güzel

Sıradanlaştıkça daha güzel
Sıradanlaştıkça daha güzel
Folk şarkılarıyla pop kitlelerine hitap etmesi 'planlanan' Jake Bugg yetenekli ama olduğundan büyük bir rol yüklenmesi kıymetini azaltıyor.
Haber: SEDA NİĞBOLU / Arşivi

Jake Bugg’ın ‘Shangri La’sı, 19 yaşındaki Nottingham’lı müzisyenin kendi adını taşıyan ilk albümünden ayıran görünürde çok fazla bir şey yok. Hâlâ tam olarak oturmamış aynı çiğ ve genizden vokal, aynı süssüzlük ve lakaytlık ve aynı iki yönelim: Country etkili hızlı folk parçalarıyla onlardan bir adım daha olgun olma arzusundaki baladlar.
Ama çok kısa sürenin ardından gelen bu albüm, Bugg’ın hem akışkan müziği, hem serseri gençlik hikâyeleri hem de yaşantısında (Mercury töreni sonrası ödülü alamadığına memnun olduğunu, sarhoş halde sahneye çıkmak istemediğini söylemişti) bel bağladığı ‘sıradanlık’ kavramıyla ilki kadar hafifletici bir şekilde oynamayı tercih etmiyor. Aksi takdirde arkasına star prodüktör Rick Rubin’i alıp kayıtları onun albüme adını da veren Malibu’daki stüdyosunda yapması düşünülemezdi. Rubin’in Bugg’ın içinden çıkarmak istediği istediği belli ki 60’ları dirilten sade bir halk kahramanından ziyade indie rock ve hatta -baladlar düşünüldüğünde- pop kitlelerine de hitap eden bir müzisyen. Bunu yaparken bir ‘ genç star’ abartısına kaçtığı söylenemez ama albümün tamamı olmasa da önemli bir kısmında Bugg’ın en güçlü yanı olan heyecanlı şarkı anlatıcılığının altını çizmeyi tercih etmiyor.
Oysaki Bugg en çok kendi haline bırakılıp ortalama hikâyelerini anlattığında formunu buluyor. İsmiyle birlikte çokça anılan Bob Dylan ve aynı dönemin diğer sağlam müzisyenleri gibi klasikleşme potansiyeline sahip şarkılar değil bunlar. Yine çokça birlikte anıldığı Oasis’in erken dönemindeki gibi taşkın ve kuvvetli bir rock’n roll ruhunun temsilcileri de değiller. Bugg gerçekten yetenekli ama olduğundan fazla bir rol yüklenmesi sadece kıymetini azaltıyor. Üstelik aynı yetenek bir on yaş fazlası olsaydı ne kadar dikkat çekerdi ya da benzerlerinden ne kadar sıyrılırdı meçhul.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  indie

  ,

  Bob Dylan

  ,

  Rock

  ,

  Star

  ,

  Yetenek

  ,

  genç

  ,

  taşkın