Şirince'de 'kıyamet'sessizliği var

Şirince'de 'kıyamet'sessizliği var
Şirince'de 'kıyamet'sessizliği var
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

21 Aralık günü gelip çattığında, Mayaların kehaneti tutacaktı. Güneş batıdan doğacak, kıyametler kopacaktı. Tüm bu hengameden bir tek Şirince kurtulacak, avuç içi kadar köy dolup taşacak, Hollywood yıldızları bile soluğu Şirince’de alacaktı. Nitekim beklenen olmadı, kıyamet mübalaları fos çıktı. Ne dedikleri gibi on binler akın etti, ne de ünlü isimler… ‘Kıyamet’e sayılı saatler kala köyde büyük bir izdiham yoktu. Ağırlığı basın mensupları ve turistlerden oluşan iki bine yakın kişi vardı.
Şirince’ye gelenleri, köy girişinde güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkaran jandarma karşılıyor. Kontrolden sonra köy meydanına doğru ilerlediğimizde, ‘kıyamet’e özel ürün hazırlayan esnafların sıra sıra tezgâhları dikkat çekiyor. Ne var ki onlar mutsuz, hayal kırıklığıyla baş başa. “Hani on binler gelecekti, Şirince dolup taşacaktı” cümleleri havalarda uçuyor. Atmosferin belki de en güzel tarafı, ücretsiz şarap tadımları, ayaküstü kurulan ızgaralar ve fırsattan istifade müzik dinletileri... Zaten tek eğlence de bu ufak çaplı kalabalığı da restoranların sunduğu canlı müziğe kulak veren meraklılar oluşturuyor.
Şirince’ye asıl akının bu akşamüstü gerçekleşmesi bekleniyor. Başta günübirlikçiler olmak üzere, çadırlarını sırtlarına yüklemiş turist gruplarının eğlence umuduyla köye gelmesi umut ediliyor. ŞİRİNCE