Sırt çantanıza bu önerileri de doldurun!

Sırt çantanıza bu önerileri de doldurun!
Sırt çantanıza bu önerileri de doldurun!
Seyyah Okan Okumuş'un kitabı 'Yaşasın Sırt Çantası' seyahat tutkunları için kuvvetli bir rehber tadında. Kitap; hangi mevsimde nereye gidileceğinden engellilere özel önerilere kadar gezginlerin hayatını kolaylaştırmaya aday...
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Heey
Ne duruyorsun be, at kendini denize.
Geride bekleyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere…

Gezgin Okan Okumuş’un Kolektif Kitap ’tan çıkan ikinci kitabı ‘Yaşasın Sırt Çantası’ Orhan Veli’nin ‘Hürriyete Doğru’ şiirinin bu dizeleriyle başlıyor. Gezdiği gördüğü yerleri ’Sınırları Kaldırıyorum’ adlı blog ’unda paylaşan Okumuş, Latin Amerika seyahatinden notlar paylaştığı ilk kitabı ‘Latin Amerika Alternatif Bir Gezi Rehberi’nin ardından bu kez dünyayı gezmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyenlere rehberlik edecek bir kitap yazdı. Klasik seyahat acentelerinin düzenlediği turlar yerine gezgin felsefesiyle seyahat etmeyi öneren Okumuş; seyahat planlaması, ulaşım ve alternatif konaklama yöntemleriyle ilgili ipuçları veriyor.
‘Yaşasın Sırt Çantası’ sadece “Nasıl gezilir” sorusunu cevaplamıyor. Bazen gezmenin felsefesine iniyor bazen dünyanın dört bir yanındaki alternatif yaşam tarzlarını sayfalarına taşıyor. Okumuş, okurlarıyla etik seyahat kavramını, eko-turizmle permakültür hakkında bilgileri, dünyanın farklı yerlerindeki gönüllülük projelerini ve doğaya, kültürlere saygılı seyahati amaçlayan oluşumları paylaşıyor. Kitapta engelli, eşcinsel ve çocuklu gezginlere özel tavsiyeler bulunuyor. Sayfalarda Tezer Özlü, Cemal Süreya, Marcel Proust ve daha pek çok düşünür ve şairin cümle ve dizeleri okuyanlara eşlik ediyor.
Hoşgörüsüz bir toplum olmamızda az seyahat etmemizin etkisini olduğunu savunan Okumuş “Yerimizde saydıkça hayatı başkasının gözlerinden görmeye hiç yeltenmiyoruz ve daha az empati kuruyoruz” diyor. “Bu yüzden kafamızdaki kalıplaşmış yargılardan ve klişelerden kurtulmamız giderek zorlaşıyor” diyen yazar, mal-mülk sevdası uğruna gezi planlarının sürekli ertelendiğini söylüyor: “Aslında yaşamlar erteleneniyor.
İnsanları gezmeye teşvik etmek istediğini anlatan yazar “Şair ve yazar Birhan Keskin bir şiirinde ‘Dürtme içimdeki narı, üstümde beyaz gömlek var’ der ya hani. Ben de kitabımda naçizane insanların içlerindeki narı dürtmeye, seyahate teşvik etmeye çalıştım” diyor. İşte Okan Okumuş’tan alternatif öneriler:

Uçak bileti nasıl alınmalı?

Kayak ve Skyscanner gibi sitelerden, tercih ettiğiniz gün ve saatteki uçakların fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Her iki site, istediğiniz takdirde Expedia, Opodo, eDreams, Booking.com gibi dev acentelerin özel fiyatlarını da karşılaştırma imkânı veriyor. Bu sitelere üye olduğunuzda istediğiniz uçuşu kaydedebilir ve herhangi bir fiyat değişikliği olduğunda anında haberdar olabilirsiniz. Ve her gün uçuşunuzun fiyatını kontrol etmenize gerek kalmaz. Kayak sitesi ‘fiyat trendi’ seçeneğiyle fiyatı kontrol ettiğiniz tarihten sonraki bir hafta içerisinde miktarın artıp artmayacağına dair bir tahmin de sunuyor.

Seyahat etmek zengin işi değil!

Gideceğiniz kimi ülkelerde yaşadığınız yerde harcayacağınız paranın daha azıyla gününüzü geçirebilirsiniz. Sözgelimi Uzakdoğu’ya giderseniz, büyük şehirler haricinde günlük tahmini bütçeniz 15 doları geçmeyecektir. Mesela dünya üzerinde kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden Laos’un Muang Sing kasabasında, kalacak en pahalı yer 5 dolardı. Günde sadece 10 dolarla güzel bir konukevinde kalıyor, üç öğün yemek yiyor, üstüne bir de sabahtan akşama kullandığım bisikleti kiralıyordum. Dünyanın en güzel ikinci gölü olarak kabul edilen Guatemala’nın Atitlan Gölü çevresindeki San Pedro köyünde de durum farklı değildi. Göl manzaralı otel odasına kişi başı 2 dolar vermiş, o eşsiz yerde harika zaman geçirmiştim. Tek mesele uçak parasını denkleştirmek, gerisi o kadar zor değil!

Nereye ne zaman gidilir?

Afrika: Afrika için en ideal zaman ekimle mart arasındaki kış dönemidir. Sahra Çölü ve Orta Afrika ise ekimle şubat ayları arasında tercih edilmelidir.
Avrupa: Türkiye ’nin kuzeybatısının da dahil olduğu bu kıtanın hava durumunu bilirsiniz. Mümkün oldukça aralıkla mart arasındaki aşırı soğuk dönemden ve ağustos ayındaki turist kalabalıklı sıcak dönemden kaçınmaya çalışmalı.
Asya: Ortadoğu’yu saymazsak Asya’nın yüksek sezonu Muson yağmurlarının bittiği ekim ayında başlar sıcakların dayanılmaz olmaya başladığı mayısta biter.
Orta ve Güney Amerika: Amaç festivallere katılmaksa bu kıtanın yüksek sezonu ocak ve mart arasındaki dönem. Peru, Bolivya ve Şili için mayıs ve haziran ayları çok uygun.
Amerika ve Kanada: Şiddetli fırtına ve yağmurların vurduğu bahar aylarından uzak durmalı. Aralık ve haziran arası Amerika için uygun aylar. Kanada içinse ekim ayının en iyi ay olduğunu söyleyebiliriz.

Eşcinsel gezginlere öneriler

Eşcinsel gezginlerin Avrupa’nın birçok yerinde, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da rahatça seyahat edebileceklerini söyleyebiliriz. Dikkatli oldukça Ortadoğu hariç Asya’da ve Latin Amerika’da da bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Meksika, Arjantin, Brezilya ve Uruguay eşcinsel kültürüne sahip ülkeler. Eşcinsellerin Afrika ve Karayip ülkelerinde daha dikkatli gezmelerinde fayda var. Seyahat acenteleri tarafından 1983’te kurulan Uluslararası Gay ve Lezbiyen Seyahat Acenteleri Birliği bugün 80’den fazla ülkede faaliyet veriyor. Üyeler gidecekleri ülkeyi seçerek, yer önerilerini ve tur programlarını bu organizasyonun web sayfasından değerlendirebiliyor.

Engel tanımayan engelli gezginler için

Engellilerin yola çıkmadan internetteki gezi forumları aracılığıyla yerel bir rehber ayarlamaları akıllıca olabilir. Ayrıca sadece engellilere hizmet veren Accessible Hourneys, Sage Traveling, Glying Wheels Travel gibi tur acentelerinin düzenlediği turlara da katılmaları düşünülebilir. 

Seyahatte karın doyurmanın püf noktaları

Gezilerimde öğrendiğim en önemli şeylerden biri de yemek yiyeceğim yeri seçerken yerel halkı takip edip onların tercih ettikleri yerlere gitmek ve boş restoranlara girmekten imtina etmek. Genelde şehrin göbeğinde, ana meydanında ve çevresindeki pahalı restoranlardan uzak durmakta fayda var. Üstelik bu restoranlar genelde turistlere hizmet ettiği için yemeklerine yeterince özen göstermiyor, kalite çoğu zaman diğerlerine göre düşük oluyor. Daha ekonomik restoranlar bulmak istiyorsanız, üniversitelerin çevresindeki yerlere de gidebilirsiniz.

Tek biletle dünyayı dolaş!

Tüm dünyayı sadece tek biletle gezdiğinizi, hayal bile edemeyeceğiniz yerlere gidebildiğinizi bir düşünün. Dünyanın herhangi bir noktasında iniyor, isterseniz yolunuza karadan ya da denizden devam ediyor, daha sonra yine istediğiniz bir havaalanından bir diğer sevdiğiniz şehre uçuyorsunuz. Sürekli batıya ya da doğuya giderek uçuşları birbirine ekliyor ve böylece dünyanın çevresini dolaşmış oluyorsunuz, üstelik gayet makul bir ücret ödeyerek. Bunun için bir ‘Round the World Ticket’ edinmeniz gerekiyor.

Ekoköy turizmi

Küresel Ekoköyler Ağı (GEN) son yıllarda yeni bir yeşil turizm türü olan ‘ekoköy turizmi’ terimini dünyaya yaydı. Bu köyler genelde doğa harikası yerlerin hemen dibine kurulan sıradışı ekolojik yapılardan ve çalışma kamplarından ibaret. Gün geçtikçe daha fazla gezgin ekoköyleri ziyaret edip, gönüllü çalışarak ekolojik yaşamı tecrübe ediyor. Kimi ekoköylerde çalışma kamplarında emek vererek bir ücret ödemeden gününüzü geçirmek mümkünken bazılarındaysa kalmak ve yemek için ücret ödeyerek katkıda bulunmanız isteniyor. Kitapta ekoköy turizmine dair de detaylı bilgiler mevcut.