Sisteme horozlananların müziği

Sisteme horozlananların müziği
Sisteme horozlananların müziği
Fairuz Derin Bulut'un son albümü 'Patlantis'i, grup üyeleriyle Kadıköy-Beşiktaş vapurunda çift kaşarlı tost ve çay eşliğinde konuştuk.
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

Patlantis, Fairuz Derin Bulut’un üçüncü albümü. Ama siz onu ikinci albüm sayın. 2009’da yayımlanan Ali Tekintüre şarkılarını yorumladıkları albümleri ‘Arabesk’, bir tür ara proje, arabeske ve Ali Tekintüre’ye saygı duruşu imiş. İkinci albümün adının Patlantis olacağı ise yıllar evvelinden zaten belliymiş. Hatta dört, beş, altı… Hepsinin adı not alınmış. Patlantis’in bir manası, kayıp şehir Atlantis’le hiçbir ilişkisi yokmuş.
Grup, bu albümle psikedelik köklerine geri dönmüş… Bunları, gitarist Demir Kerem Atay ve davulcu Onur Öztürk’le Kadıköy- Beşiktaş vapurunda çay içip sohbet ederken konuştuk. Araya çay karıştırma sesleri, “Çift kaşarlı kimindi?”ler, “Sayın yolcularımız vapurun açık ve kapalı alanlarında…” anonsları girdi. Buyrun…
‘Köklerimize döndük’ diyorsunuz ya, neden önemli mesele bu kadar? Kerem Atay: İlk albümü yaparken elimizde bir sürü bestemiz vardı. Ve sonraki albümlerimizin adı da, aşağı yukarı nasıl olacakları da belliydi. Arabesk projesi girince araya hayranlarımız biraz korktu galiba, eyvah bunlar hep böyle mi kalacak diye ama bir yandan da yalnız bırakmadılar bizi. Basının tavrı daha sertti. Ambargo yedik. TRT’den değil ama müzik kanallarından. Biz köklerimize döndük diyerek, merak etmeyin buradayız diyoruz. Ama bir yandan da bir sonraki albümümüz çok daha değişik de olabilir. Bu değişimlere dinleyicinin de hazır olması gerek. Ama hâlâ dönüp dolaşıp dinlediğimiz dönem 60’lar. Dolayısıyla bu yaptığımız müziği de etkiliyor. Hâlâ bangır bangır Zeppelin dinliyoruz. Türkiye ’den de Moğollar, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço…
Onur Öztürk: Ama bir imitasyon durumu yok. Sadece besleniyoruz. Çünkü bu sesler tamamen buraya ait. ‘Arabesk’ de öyle. Ve Fairuz’un ‘Arabesk’ albümünü yayımlama cesareti de bundan kaynaklanıyordu. Biz buraya ait sesleri seviyoruz. Hatta yaptığımız müziğin türünden söz ederken ‘psikedelik’ten ziyade Türk filmi müziği diyoruz. Mesela Tame Impala. Bu sıra çok sık dinliyorum. Yeni bir şey yapıyorlar ama etkilendikleri yer geçmiş.
Patlantis ne demek? Kerem: Kundante ne demek…
Patlamakla bir ilgisi var mı? Kerem: Yok, hiç yok.
Atlantis’le?
Kerem: Kayıp Şehir Atlantis mi? Yok yok. Bizim bir lisanımız var artık. Bu da onun bir parçası. Ama istersen tabii ki bu söylediklerinde ilişki kurabilirsin. Bir gezegen ismi gibi de düşünebilirsin. Düğün salonu adı da olabilir. Patlantis Düğün Salonu. Neden olmasın?
Onur: Hatta biz açabiliriz o düğün salonunu.
Düğünlerde çalsanız fena olmaz aslında. Kerem: Kalmadı ki o düğün orkestraları. O kültür bitti. Ya bir tane org çalan arkadaş var ya da kasetten çalıyorlar. Benim ilk sahne tecrübem düğünde oldu. Babamın Selimiye Orduevi’nde orkestra arkadaşları vardı. Ben de o yaşlarda ilk gitarımı almıştım, hâlâ çaldığım gitarım bu arada. Baba dedim ben nasıl müzik yapacağım? Git şu amcaların yanında biraz tef salla da öğren dedi. İlk deneyimim odur.
Onur: Benim de ilk sahneye çıktığım yer düğün.
Kerem: Öyle mi?
Onur: Ama ben zorla çıktım. Yani ben çıkıp şarkı söyleyeceğim dedim. Verdiler önüme repertuvarı. Seçtim oradan bir şarkı.
Kerem: Eyvah! Hangi şarkı?
Onur: Hatırlamıyorum.
Albüm kapağında horoz kullanmışsınız. Lansman konserine de çelenk değil kedi köpek maması istemiştiniz.
Kerem: Seviyoruz hayvanları.
Mama getiren oldu mu konsere?
Onur: Hayır. Ne söylesek şaka sanılıyor. Ciddiydik halbuki. Albüm petshop’larda da satılıyor bu arada. Kazanılan para barınaklara gidecek.
Neden horoz?
Kerem: Horoz güzel bir hayvan. Bir de horozlanmak diye bir şey var ya, onu da seviyoruz. Bu albümle belki de sisteme horozlanıyoruz mesela. Albümü bağımsız bir plak şirketimizden, Onur’un sahibi olduğu 3K1A’dan çıkardık. Bir de renkleri güzel horozun.
‘Sisteme horozlananların müziği’ diyebiliriz o zaman Fairuz’a…
Onur: O lafları çok seviyoruz. Sağ olsun dinleyicilerimiz çok yaratıcı şeyler buluyorlar. Kitap olacak onlar, toparlıyoruz. Ama satılmayacak konserlerde filan dağıtacağız.
En sevdiğiniz hangisi içlerinden?
Kerem: Vapur yanaşmadan atlayanların müziği.
Onur: Ben ‘Sağ gösterip sağ vuranların müziği’ni seviyorum. Bu arada bu durum çok güzel. Dinleyiciyle iyi bir iletişim kurduğumuzu gösteriyor. Yani siz bir şey başlatıyorsunuz ve insanlar iştirak ediyor. Bu üretilen laflar da aslında bizi herkes dinliyor demenin bir başka yolu. Bizi dinleyen herkese çok teşekkür ediyoruz ve Patlantis’i dinlemelerini ve dinlettirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu arada albüm plak formatında da çıkacak. Ama tekrar söyleyeyim: Albümü almak zorunda değilsiniz ama yine de şarkıları dinleyin ve dinlettirin. Biz o zaman mutluyuz. Albümü de ‘fairuzderinbulut.com’dan dinleyebilir ve satın alabilirsiniz.