SİYAD şimdilik 'Araf'ta

SİYAD şimdilik 'Araf'ta
SİYAD şimdilik 'Araf'ta
SİYAD, 'Araf'ı 11 dalın hepsinde aday gösterdi. Özcan Deniz 'Araf' ile 'yardımcı erkek' dalında aday gösterilirken Nilah Yalçın iki adaylık kazandı.

Sinema Yazarları Derneği tarafından verilen Türk Sineması Ödülleri’nde adaylar belli oldu. Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği ‘Araf’ 11 adaylık ile bütün dallarda aday gösterilirken onu dokuzar adaylıkla Emin Alper’in ‘Tepenin Ardı’ ve ‘Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ filmleri takip etti. Pelin Esmir’in yönettiği ‘Gözetleme Kulesi’ 8 adaylık alırken Orhan Eskiköy-Zeynel Doğan ikilisinin ‘Babamın Sesi’
filmi beş adaylık aldı. Aday listesinin ilginç notlarından birisi de Nihal Yalçın’ın hem ‘Araf’ hem de ‘Yeraltı’ filmleriyle ‘Yardımcı kadın oyuncu’ dalında iki ayrı adaylık elde etmiş olması oldu.
2012 yılında vizyona giren 61 yerli yapımı 11 dalda değerlendiren SİYAD üyeleri ilk tur seçimlerini tamamladı. 16 Ocak’ta yapacakları ikinci toplantıyla ‘nihai’ kararlarını verecek olan SİYAD’ın bu yılki ödüllerinde çeşitli dallarda adaylıklar kazanan diğer filmler ise şöyle: ‘Bu Son Olsun’, ‘Can’, ‘Geriye Kalan’, ‘Lal Gece ’, ‘Uzun Hikâye’ ve ‘Zenne.’
SİYAD ayrıca belgesel dalında dokuz, kısa film dalında da beş filmi aday gösterdi.
SİYAD’ın bu yıl 45. kez düzenleyeceği ödül töreni, 21 Ocak Pazartesi gecesi saat 19.30’da İstanbul -Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başlayacak ve D-Smart’ın 20. Kanal’ında canlı yayımlanacak.