SİYAD'dan 'Kelebeğin Rüyası' ve 'Zerre'ye 9 adaylık

SİYAD'dan 'Kelebeğin Rüyası' ve 'Zerre'ye 9 adaylık
SİYAD'dan 'Kelebeğin Rüyası' ve 'Zerre'ye 9 adaylık
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından 46 yıldır verilen SİYAD Türk Sineması Ödülleri'nin bu yılki adayları açıklandı. 'Kelebeğin Rüyası' 11 dalın 9'unda aday olurken 'Zerre' sekiz dalda 9 adaylık elde etti. 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' ve 'Yozgat Blues' 8 adaylık elde etti.

Türkiye sinemasının saygın ödülleri arasında yer alan Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) bu yıl 46’ıncı kez vereceği SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nin adayları açıklandı. 2013 yılında gösterime giren 86 yerli yapımdan ancak 12’sinin adaylık elde edebildiği SİYAD Ödülleri’nde en iyi film adayları ‘Jîn’, ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’, ‘Yozgat Blues’ ve ‘Zerre’ olarak sıralanırken ‘Kelebeğin Rüyası’ ve ‘Zerre’ filmleri 9 adaylıkla en çok adaylık kazanan filmler oldu. ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ve ‘Yozgat Blues’ filmleri 8’er, ‘Jîn’ ise 7 adaylık elde etti.
En iyi erkek oyuncuda iki ayrı filmdeki (‘Yozgat Blues’ ve ‘Küf’) performansıyla iki adaylık elde eden Ercan Kesal’ın rakipleri Kıvanç Tatlıtuğ (‘Kelebeğin Rüyası’), Ali Atay (‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’) ve Serdar Orçin (‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’) oldu.
Kadın oyuncuda ise ‘Şimdiki Zaman ’la geçen yıl pek çok ödül kazanan Sanem Öge’nin yanı sıra ‘Hayatboyu’yla Defne Halman, ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’yle Demet Evgar, ‘Jîn’le Deniz Hasgüler ve ‘Zerre’yle Jale Arıkan aday gösterildi. Yardımcı erkek oyuncuda Tancu Biçer’in de ‘Küf’ ve ‘Yozgat Blues’ filmleriyle iki adaylığı bulunuyor.
SİYAD üyelerinin iki turlu elektronik oylaması sonucunda ödüller, 20 Ocak 2014’te Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek gecede sahiplerini bulacak. Başarılı oyuncu Ceyda Düvenci’nin sunacağı tören, D-Smart’ın 20. Kanal’ında HD kalitesiyle naklen yayımlanacak.

46. SİYAD Türk Sineması Ödülleri adaylıkları şöyle....

EN İYİ FİLM
JİN / (Atlantik Film, Mars Entertainment Group, İmaj Yapım, Bredok Film Production)
KELEBEĞİN RÜYASI / (BKM Film)
SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ / (Eflatun Film)
YOZGAT BLUES /(Hokus Focus Film, Arden Film)
ZERRE / (Kule Film)

EN İYİ YÖNETMEN
ERDEM TEPEGÖZ (ZERRE)
MAHMUT FAZIL COŞKUN (YOZGAT BLUES)
ONUR ÜNLÜ (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
REHA ERDEM (JİN)
YILMAZ ERDOĞAN (KELEBEĞİN RÜYASI)

EN İYİ SENARYO

ERDEM TEPEGÖZ (ZERRE)
MAHMUT FAZIL COŞKUN- TARIK TUFAN (YOZGAT BLUES)
ONUR ÜNLÜ (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
REHA ERDEM (JİN)
YILMAZ ERDOĞAN (KELEBEĞİN RÜYASI)

EN İYİ KADIN OYUNCU
DEFNE HALMAN (HAYATBOYU)
DEMET EVGAR (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
DENİZ HASGÜLER (JİN)
JALE ARIKAN (ZERRE)
SANEM ÖGE (ŞİMDİKİ ZAMAN)

EN İYİ ERKEK OYUNCU

ALİ ATAY (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
ERCAN KESAL (KÜF)
ERCAN KESAL (YOZGAT BLUES)
KIVANÇ TATLITUĞ (KELEBEĞİN RÜYASI)
SERDAR ORÇİN (EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
DAMLA SÖNMEZ (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
FARAH ZEYNEP ABDULLAH (KELEBEĞİN RÜYASI)
ÖZAY FECHT (ZERRE)
RÜÇHAN ÇALIŞKUR (ZERRE)
ŞENAY AYDIN (ŞİMDİKİ ZAMAN)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

MUSTAFA UZUNYILMAZ (MERYEM)
NADİR SARIBACAK (YOZGAT BLUES)
RASİM ÖZTEKİN (DÜĞÜN DERNEK)
TANSU BİÇER (KÜF)
TANSU BİÇER (YOZGAT BLUES)

EN İYİ KURGU
ALİ AGA (GÖZÜMÜN NURU)
BORA GÖKŞİNGÖL (KELEBEĞİN RÜYASI)
ÇİÇEK KAHRAMAN (YOZGAT BLUES)
MESUT ULUTAŞ (ZERRE)
REHA ERDEM (JİN)

EN İYİ MÜZİK

EMRAH AĞDAN (ZERRE)
HILDUR GUGNADOTTIR (JİN)
MIHALY VIG (EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915)
RAHMAN ALTIN (KELEBEĞİN RÜYASI)
YOUKI YAMAMATO (MERYEM)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
EMRE ERKMEN (HAYATBOYU)
FLORENT HERRY (JİN)
GÖKHAN TİRYAKİ (KELEBEĞİN RÜYASI)
HAYK KIRAKOSYAN (EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915)
VEDAT ÖZDEMİR (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
HAKAN YARKIN (KELEBEĞİN RÜYASI)
HÜSAMETTİN DEMİRCİ (SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ)
OSMAN ÖZCAN (YOZGAT BLUES)
TORA AGHABAYOVA (ZERRE)
TURAL POLAT (EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ 1915)

EN İYİ BELGESEL FİLM

BABAM, DEVRİM VE BEN (Yönetmen: UFUK EMİROĞLU)
MUSTAFA’NIN YAŞAM ZİNCİRİ (Yönetmen: DOĞU AKINCI)
OT (Yönetmen: CANER CANERİK)
SAROYAN ÜLKESİ (Yönetmen: LUSİN DİNK)
TEK BAŞINA DANS (Yönetmen: BIENE PİLAVCI)

EN İYİ KISA FİLM

BASKIN (Yönetmen: CAN EVRENOL)
EMMAPORATION (Yönetmen: ALP GİRAY TABAKOĞLU)
NERDESİN? (Yönetmen: FATİH KIZILGÖK)
TORNİSTAN (Yönetmen: AYCE KARTAL)
YAŞAM MERKEZİ (Yönetmen: ÖMER GÜNÜVAR)