Siz aniden ölseniz bile mesajınız yerine ulaşacak

Siz aniden ölseniz bile mesajınız yerine ulaşacak
Siz aniden ölseniz bile mesajınız yerine ulaşacak

Ingram?ın sitesi sayesinde ölüler de sevdiklerinin gönlünü alabilir. FOTOĞRAF: AFP

SYDNEY - Veda edemeden, hataları düzeltemeden aniden ölüp gitme ihtimali, Avustralyalı bir girişimciye insanların ‘mezardan’ iletişime geçebileceği bir web sitesi kurma ilhamı verdi. Güvenlik sistemleri uzmanı Peter Ingram, beyin tümörü tanısı konulan, konuşma, yazma ve hatta gülümseme yetisini yitiren halasını iki hafta boyunca gözlemledi. Halasının bilinci yüzde 100 açıktı, çevresinde olanları anlayabiliyordu ancak ölene kadar sessiz kaldı; sırları, şükranları ve pişmanlıklarını mezara götürdü.
“Onu 20 yıldan uzun süredir tanıyordum ve bu durum çok üzücüydü” diyen Ingram, kısa süre önce Avustralya’nın ilk sanal zaman kapsülü FromBeyond2u.com’u kurdu. Yaşarken siteye bırakılan video, fotoğraf, belgeler kişinin ölümünden sonra sevdiğine gönderiliyor. 

Geleceğe mesajlar
Haftada 1 dolara kullanıcılar dijital anılarını depolayıp ölüm sonrası için düşündükleri veda mesajlarını; doğum günü, yıldönümü gibi tarihler için de geleceğe kutlama mesajı bırakabiliyor. Ingram, “Ölmeden insanlara bir şeyler bırakmak yeni bir konsept değil ama internet bu şekilde yapabileceklerimizi genişletti” diyor. Kullanıcılar ayrıca kendi cenazeleri için fotoğraflar ve videolar eşliğinde bir veda yazısı da bırakabiliyor. (afp)