Siz de orada olun

Siz de orada olun
Siz de orada olun

Bana Kuchu De

'Orada olan kadınların festivali' Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 Mart'ta 11. kez yola çıkıyor. Festival, film gösterimlerinin yanı sıra 5. Altın Bamya Ödülleri, söyleşiler ve atölyelerle 15-23 Mart'ta İstanbul, 30-31 Mart'ta İzmir, 6-7 Nisan'da Sinop, 13-14 Nisan'da ise Bitlis'te olacak. Festivalden kaçırılmayacak 10 film derledik.

1-Araf: Yeşim Ustaoğlu’nun ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller kazanan filmi ‘Araf’, 2012’nin en iyi filmlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Neslihan Atagül, Özcan Deniz ve Barış Hacıhan’ın başrolünde yer aldığı yapım arafta kalmış iki gencin hikâyesini anlatıyor. Film, Zehra adlı genç bir kadının soğuk bir kış sabahı kamyonuyla park alanına gelen Mahur’a âşık olmasıyla alt üst olan hayatına odaklanıyor.
2-Ben Uçtum Sen Kaldın: Mizgîn Müjde Arslan’ın ilk uzun metraj filmi geçen yıl film festivalinde görücüye çıkmıştı. Arslan’ın çok küçükken gerillaya katılan babasının izini sürdüğü bu otobiyografik yapım İstanbul ’dan Mahmur Mülteci Kampı’na uzanan yolculukla başlayan yüzleşme hikâyesi.
3-Derin Nefes Al: Başak Büyükçelen’in yönetmenliğini yaptığı bu kısa film Nesrin Cavadzade, Celal Kadri Kinoğlu ve Ercan Kesal’dan oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Film, zorla bekâret kontrolüne götürülen genç bir kadının kendi bedeninin kontrolünü ele geçirmek için yaptığı mücadeleyi anlatıyor.
4-Hani Meral: Melek Özman’ın yönettiği belgesel Filmmor Kadın Kooperatifi’nin yapımcılığında gerçekleştirildi. Belgesel, 22 yaşındayken boşandığı kocası tarafından öldürülen Meral’in annesi, kız kardeşi ve komşularının tanıklıklarına yer veriyor. Ayrıca, Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla yer alıyor.
5-Water Children / Su Çocukları: Hollanda yapımı filmin yönetmen koltuğunda Aliona Van Der Horst oturuyor. 12.000 ipek elbiseden oluşan sanat projesini Japonya’ya götüren yönetmen, karşılaştığı kadınlarla çocuk sahibi olmak üzerine konuşurken doğurganlık konusunda tabu olarak kalan meselelere farklı açılardan yaklaşıyor.
6-Inheritance / Miras: Fransa, İsrail ortak yapımı filmin yönetmeni ise aynı zamanda oyuncu kimliği ile de tanıdığımız Hiam Abbas.Film bir ailenin öyküsünü anlatırken, İsrail ve Lübnan, dini ve etnik kimlikler, gelenek ve modernite, en çok da savaşla barış arasına sıkışan, aslında dünyada kendisine bir yer bulmak için mücadele eden bir topluma çeviriyor kamerasını.
7-Polisse / Polis: 2011 yılındaki Cannes Film Festivali’nde ‘Jüri Özel’ ödülünü kazanan ‘Polis’in yönetmen koltuğunda on parmağında on marifet Maïwenn oturuyor. Paris Çocuk Koruma Birimi’nde çalışan 7-Chrys, Nadine, Iris ve Fred’in hem kendi sorunlarıyla uğraşmaları hem de pedofili gibi suçları araştırmaları sürecinin işlendiği filmde ebeveynleri ve çocukları içerisinde bulundukları koşullarda ele alıyor. Film çocuk istismarı konusuna dikkatleri çekiyor.
8-Keep Smiling / Gülümsüyoruz: “Önemli olan iç güzelliği... Bu anneler için bir güzellik yarışması. Sevgili anneler hadi gülümsüyoruz!” 2010 yılında Gürcistan’da bir güzellik yarışması, ödül 25.000 dolar ve bir ev! Yedi tanesi toplumun en yoksul tabakasından gelen on kadın. Sahte hayallerle süslü bu yarışma ‘kadını kadına kırdırma’ gayesine ulaşacak mıdır? Yönetmen Rusudan Chkonia.
9-Benim Özgürlüğüm Senin Özgürlüğün / My Freedom, Your Freedom: Festivalde kendisine çokça yer bulan Almanya’dan bu yapımın yönetmen koltuğunda Diana Näcke var. Berlin’de bir hapishanede iki mahkûm: Kübra ve Salema. Biri Kürt, biri Etiyopyalı bu iki kadının hikâyesi üzerinden gardiyanın dahi inanmadığı hapishane sistemini sorgulayan film, Kübra ve Salema’nın hapishanedeki ve çıktıktan sonraki hayatlarını izliyor.
10-Call Me Kuchu / Bana Kuchu De: Eşcinselliği idamla cezalandırmak için hazırlanan yeni bir yasaya karşı, Uganda’daki ilk açık eşcinsel David Kato ve LGBT aktivisti arkadaşları direnmektedir. Günlük hayatlarında da her türlü ayrımcılıkla mücadele ederlerken, hiç hazır olmadıkları bir cinayet hem onları hem tüm dünyayı derinden etkiler. Yönetmenler Katherine
Fairfax Wright ve Malika Zouhali-Worrall.