Siz ne yerseniz bebeğiniz odur!

Siz ne yerseniz bebeğiniz odur!
Siz ne yerseniz bebeğiniz odur!
Fotoğraflar Brezilya'da hamile kadınları sağlıklı beslenmeye teşvik eden bir kampanyadan...

RADİKAL – Brezilya’da Rio Grande Pediatri Derneği (SPRS) anne adaylarını, beslenme alışkanlıklarının doğacak bebeklerini nasıl etkilediği konusunda uyaran çarpıcı bir kampanya hazırladı. Kampanya afişlerinde bebekler annelerinin memesini emerken görülüyor; fotoğraflarda annelerin memesinin yerinde ise büyük bir cheesburger, donut, gazlı ve şekerli içecekler gibi sağlıksız gıdalar resmedilmiş. Kampanyanın mesajı ise “Siz ne yerseniz çocuğunuz odur.” Kampanya anne adaylarının kötü beslenerek çocuklarına zarar vermelerini önlemeyi amaçlıyor. Devamında ise “Çocuğunuzun yaşamının ilk bin günündeki alışkanlıklarınız, onu ciddi hastalıklardan koruyabilir” mesajı yer alıyor.
Baylor College of Medicine’den pediyatri ve moleküler biyoloji ve insan genetiği bölümden Dr. Robert Waterland tarafından yapılan bir çalışma; hamile kadınların sağlıklı beslenmelerinin bebeklerinde tümörleri baskılayan bir gen varyasyonu geliştirmelerini sağladığını öne sürmüştü.
Öte yandan hamile bir kadının iyi beslenmemesi halinde, doğacak bebeğin bağışıklık sisteminin kanserle savaşan bu gen varyasyonunu aktive etme ihtimalinin daha düşük olduğunu belirtiyor. (The Daily Mail)

 


 


  ETİKETLER:

  hamile

  ,

  Kampanya

  ,

  Beslenme

  ,

  Biyoloji

  ,

  Mail