Skype'ın Microsoft için anlamı

Skype'ın Microsoft için anlamı
Skype'ın Microsoft için anlamı

Skype sekiz yılda telekom sektörünü kökten değiştirdi, yüzlerce farklı cihaza girdi, yüz milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Microsoft, tarihinin en büyük alımını Skype için yaptı. Peki 8.5 milyar dolarlık alışveriş hangi gelişmelerin habercisi?

2001 yılında başta Metallica ve Madonna olmak üzere birçok sanatçının aleyhte dava açtığı ilk müzik paylaşım uygulaması Napster kapanınca olayları Avrupa ’dan izleyen Niklas Zennström ve Dane Janus Friis, Kazaa adlı bir alternatifi kullanıma sundu. Ancak açılan benzeri davalar sonucu iki arkadaş 2003’te siteyi Avustralyalı bir şirkete satarak yepyeni bir rotaya yelken açtı. Aynı yıl tanıtılan Skype (Skayp okunur), Kazaa’nın teknolojisini kullanarak internetten yüksek kalitede bedava sesli iletişimi mümkün kılıyordu.
Sabit ve cep numaralarını da çok düşük bedelle aratmaya başlayınca telekomünikasyon sektörünü altüst eden bu uygulamayı yakaladığı popülerliğin ardından 2005’te ünlü açık artırma sitesi eBay, 2.6 milyar dolara satın aldı. Ancak eBay, Skype’ı değerlendiremedi ve 2010’da, dünya iletişiminin yüzde 25’ini oluşturduğu dönemde, kurucularının da içinde bulunduğu bir yatırım grubuna sattı.
İki gün önce Microsoft’un Skype’ı eski sahibi eBay’in değerinin üç katına denk gelen 8.5 milyar dolar karşılığında satın alması gözleri bir kere daha bu markaya çevirdi. Bu, aynı zamanda Microsoft tarihinin en büyük alımı olarak da kayıtlara geçti.
663 milyon kullanıcısı olan Skype, yarattığı dev ciroya rağmen 686 milyon borca sahip. Geçen sene 859 milyon dolar ciro yapan şirket 7 milyon dolar zarar açıklamıştı. 

Ne ifade ediyor?
2005’te eBay satışı öncesinde Skype ile internet devi Google da ilgilenmişti. Ancak uygulamanın patentlerinde rastladıkları bazı sorunlardan ötürü satın almaktan vazgeçmişti. Microsoft satışından hemen önce Facebook’un da Skype ile ilgilendiği sızan dedikodular arasındaydı.
Skype-Microsoft işbirliğinin muhtemel geleceğini analiz ederken firmanın bu yılki bir diğer iletişim hamlesi olan Nokia anlaşmasını hatırlamakta fayda var. Microsoft, cep telefonu pazar lideri Nokia’nın yeni cihazlarında işletim sistemi olarak Windows platformunu kullanmasını sağlamıştı. Birçok mobil platformda halen hizmet veren Skype’ın entegre sürüm ve çözümlerinin bu işbirliğini geliştireceği kuşkusuz.
Firmanın oyun konsolu Xbox 360’ın Live hizmetindeki iletişim altyapısını da Skype platformuna taşımak seçenekler arasında. Böylece Cisco çözümlerine karşı güçlü bir rakip haline geldiği de ortada.