Soğuktan gelen katil!

Soğuktan gelen katil!
Soğuktan gelen katil!
'Karanlık Cinayetler', bize yeni bir 'seri katil'i tanıtıyor. Çok sayıda kadının canına kıyan Robert Hansen'ın hikâyesinden pasajlar sunan filmde Nicolas Cage ve John Cusack başrolleri paylaşıyor.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

‘Se7en’ aslında meseleye son noktayı koymuştu: Bundan iyisi çekilemez!.. David Fincher dayanamadı ‘Olay mahalline dönen katil’ misali, “Bir de böylesi var” dedi ve sinemadaki ‘Seri katiller resmi geçidi’ne ‘Zodiac’ı ekledi. ‘Sapık’tan ‘Kuzuların Sessizliği’ne, ‘Henry: Portrait of a Seriel Killer’dan ‘Badlands’e, ‘Peeping Tom’dan (bir başka ‘başyapıt’tır) ‘Katil Doğanlar’a, ‘Manhunter’dan ‘Copycat’e sinema onları önemsedi ve geriliminden entelektüeline her türde ele alarak huzurlarımıza getirdi. Ama ‘Bu sevda bitmez’, şimdi de karşımızda 2013 model seri katil filmi ‘Karanlık Cinayetler’ (The Frozen Ground) var.
1971 Yeni Zelanda doğumlu Scott Walker’ın imzasını taşıyan filme göz atarken önce özetler diyelim: Yıl 1983, Anchorage-Alaska’da fahişelik yapmak zorunda kalan genç bir kadın (ismi Cindy’dir), müşteri olarak kendisiyle birlikte olmak isteyen bir adama dair şikâyet için karakola başvurur. Söz konusu kişi yörenin saygın vatandaşlarından Robert Hansen’dır. Görevi bırakmasına iki hafta kalan dedektif John Halcombe, yörede işlenen kadın cinayetlerinin bu vakayla bir ilişkisi olup olmadığı konusunda araştırmaya girişince işler sarpa sarar. Acaba Hansen, bir ‘Seri katil’ midir?

Ted Bundy’yi hatırlatıyor

Ted Bundy yakışıklı, eğitimli ve kibardı. Ve fakat sonradan anlaşıldı ki 1974-78 yılları arasında çok sayıda kadını öldürmüştü. Uzun süre yaptıklarını inkâr etti, nihayetinde 30’dan fazla kadının hayatına kıydığını itiraf etti. ‘Seri katil’ tanımı ilk kez onun için kullanılmıştı. Malum, sinemanın zaman zaman bu türden ‘gerçek’ vakaları herkesin hafızasına kazımak gibi bir işlevi de oluyor. Nitekim ben de bu ayrıksı şahsiyeti bir bayram tatili süresince TRT’de gösterilen bir dizi sayesinde tanımıştım (ki aslında orijinali ismi ‘The Deliberate Stranger’ olan bu çalışma 185 dakikalık bir TV filmiydi, üç gün üst üste dizi mantığıyla yayımlanmıştı ve Bundy’yi, bizde ‘Flamingo Yolu’yla tanınan Mark Harmon canlandırıyordu). Sanırım ‘Karanlık Cinayetler’ de Bundy’den sonra gelen kuşağın seri katillerinden Robert Hansen’ı, popüler kültürle buluşturma işlevini üstlenecek. Tıpkı Bundy gibi dışarıdan bakıldığında eli yüzü düzgün, saygın bir adam görünümündeki iki çocuk babası Hansen da, fırsat buldukça para karşılığında birlikte olmak vaadiyle kandırdığı kadınları öldürüyordu. Yöredeki Matanuska Vadisi ve Knik Nehri etrafındaki geniş ve ıssız ormanlık alanları faaliyet alanı olarak kullanan ve kurbanlarını bir av hayvanı ritüeline büründürüp tüfekle öldüren Hansen, halen 461 yıllık cezasını tamamlamak üzere Spring Creek Correctional Center Hapishanesi’nde yatmaktadır. 74 yaşındaki Hansen, 17 kadın cinayetinin zanlısı ve cesetleri bulunamayan dört maktulün de olası katili olarak kayıtlardaki yerini almıştır.

‘Con Air’den sonra yeniden

‘Karanlık Cinayetler’e gelince, doğrusu yönetmen-senarist Scott Walker, yörenin ve öykünün karanlık ve de puslu atmosferini başarıyla vermiş. Hikâye yer yer klişelere sırtını dayasa da, film küçük hamlelerle doğru yerlere varmayı başarıyor. ‘Con Air’de de birlikte oynayan Nicolas Cage ve John Cusack, bu kez toplumsal rollerini değiştirmiş olarak 16 yıllık bir aradan sonra yeniden kamera karşısında buluşuyor.
Sonuç? Hafiften Christopher Nolan’ın ‘Insomnia’sını da hatırlatan ‘Karanlık Cinayetler’, ‘Seri katil filmleri antolojisi’nde belki ‘Birinci sınıf yolcular’ için ayrılan kompartımanda kendisine yer bulamayacak ama yukarıda da belirttiğim gibi ‘Robert Hansen kimdir?’ türünden ‘bilgilendirici’ bir işlevi var. Ayrıca sinematografik olarak da standartları tutturuyor. Bu tür yapımlar ilginizi çekiyorsa ‘Gayet uygun bir seçenek’ diyebilirim…


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  TRT

  ,

  Popüler

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Fırsat

  ,

  Para

  ,

  katil

  ,

  dizi

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  Karanlık

  ,

  Resmi

  ,

  genç