Sokağın batıl inançları neler?

Laboratuvarda yapılan araştırmayı bir de dışarıda test ettik: Şans getirdiğine inandığınız bir uğurunuz var mı? Faydasını görüyor musunuz?
Haber: EVREN MÜBERRA ÜNAL / Arşivi

‘Sınavlardan önce hep o tişörtü giyerim’
Erman Tutan, 23, Öğrenci

Şu an yok ama halen okuduğum grafik tasarım bölümüne hazırlanırken bir tişörtüm vardı, sınavlardan önce hep onu giyerdim. Sonradan kazandığım yerlere bakınca evet, bu tişörtün etkilediğini düşünüyorum. Mesela bir sınavda onu giymemiştim ve çizgi bile çizememiştim. 

‘Önemli projelerden önce tırmağımı keserim’
Muammer Koçak, 31, Kurgucu

Önemli bir projeye başlamadan önce tırnaklarımı keserim. Uğur getiriyor, her yaptığım işte işe yaradı. Ben kurgucuyum, işim klavyeyle. Çalışırken ellerime baktığımda işime motive olmam lazım. 

‘O yüzden başarısızım belki’
Hilal Özger, 26, Sanat yönetmeni

Hayır, yok. Çok net. O yüzden başarısız oluyorum belki de. Ama insanları motive ettiği için başarıyı etkileyebilir tabii. 

‘Derbiden bir-iki ay önce sakal bırakırım’
Haluk Koşar, 42, Vamosbien.org editörü

Taraftar olarak yapılacak çok şey var. Ben Fenerbahçe - Galatasaray derbilerinden önce, bir-iki ay evvelinden sakal bırakmaya başlarım. Maçın ertesi günü de, sonu ne olursa olsun keserim. Son 10 senede çok işe yaradı. Çoğunlukla biz kazandık, istatistikler de bunu gösteriyor. Hurafe yanları var ama maça kadar bir nevi dervişçe çile doldurup maçtan sonra da rahatlama olarak bakabilirsiniz buna. 

‘Bismillah demeden kontağı çevirmem’
Zeki Korkmaz, 50, Taksici

İşime çıkarken Bismillah demeden kontağı çevirmem. İş açılsın, kazasız belasız bol kazancım olsun diye Bereket Duası okuyorum. Affedersin, bak görüyorsun, çalışırken kıçımızdan ter akıyor. Tabii ki Allah’a dua edeceksin ki işin açılsın. Kızıma da diyorum mesela, besmelesiz sınava başlama diye. Tabii takdir gene kızımın. Kendi kendine ölmüyor insanlar. Bir yaratan var yani.

‘Olmasını istiyorsam ajandama yazmam’
Emel Albayrak, 27, Planlama uzmanı

Bir ajandam var, gerçekleşmesini istediğim bir şey varsa ajandama kesinlikle onunla ilgili bir şey yazmam. Yazarsam kötü şans olur. Mesela erkek arkadaşımla yeni başladığımızda birlikte yaptığımız her planı ajandama yazardım. Yazdıkça tüm planlarımız patlardı. Şimdi yazmıyorum, her şey yolunda. Denedim ve gördüm. 

‘10 yıldır aynı pantolonu giyerim’
Hüseyin Camcı, 34, Ajans sahibi

Fenerbahçe’nin önemli maçlarına giderken 10 yıldır hep aynı pantolonu giyerim.
Rahat diye giymeye başlamıştım, sonra uğuruna inanmaya başladım. Eskimesin diye de sık sık yıkatmam. Bir de maçtan önce mutlaka eşimi ararım. Bunun maç sonuçlarına olumlu etkisi oldu mu, onu bilemiyorum.


    ETİKETLER:

    Galatasaray

    ,

    Fenerbahçe