Sokak manzaraları

Beyoğlu'ndaki Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde 11 Ocak'a kadar devam eden, görülesi bir sergi var.

Beyoğlu'ndaki Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde 11 Ocak'a kadar devam eden, görülesi bir sergi var. Modernizmin habercisi olan şehir teması, Cebeci'nin resimlerinde de hayat buluyor. 1980 yılında resim yapmaya başlayan Cebeci aslında mimar. 1983'te mimarlığı bırakıp kostüm tasarımından sanat yönetmenliğine kadar çeşitli işlerde çalışıp, 1990 yılından itibaren kendini sadece resme adamış. Şaşırmamak mümkün değil ancak, bu onun ilk sergisi. Kendisini sergi açmak konusunda hiç baskı altında hissetmediğini söyleyen sanatçı, bugüne kadar yaptığı resimleri sadece yakın çevresindeki insanlarla paylaşmış.
Resimlerinde İstanbul, New York, Berlin ve Paris'in şehir hayatından manzaralar sunan sanatçı, bu şehirlerin gece, eğlence ve iş mekânlarından seçtiği karelerle kendi iç dünyasını birleştiriyor. Cebeci, büyük kent insanlarının birbirlerine benzediklerini düşünüyor ve resimlerinin çıkış noktasının da bu benzerlik hissi olduğunu ifade ediyor.
Tel: (0212) 252 47 00