Solaryum hem de nasıl yakar!

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı uyardı: Solaryum sigara, arsenik ve asbest gibi büyük kanser tehdidi yaratıyor, özellikle çocuk ve gençlerde kanser oluşum riskini yüzde 75 artırıyor


LONDRA - Uluslararası kanser uzmanları solaryum ve diğer ultraviyole (morötesi) radyasyon kaynaklarını en yüksek kanser riski kategorisine yükseltti. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yayımlanan uyarı, solaryumun sigara, arsenik ve asbest gibi büyük kanser tehdidi yarattığına dikkat çekiyor. Araştırmanın ardından, ultraviyole ışını yayan solaryumları, daha tehlikeli bir kategoriye yerleştiren ve ‘kanserojen’ olarak niteleyen ajans, bu kararı solaryumların özellikle çocuk ve gençlerde kanser oluşumunu yüzde 75 artırdığının belirlenmesi üzerine aldığını açıkladı.
Tıp dergisi The Lancet’in son sayısında yayımlanan ve 20 ayrı çalışmanın analizi olan araştırmayla cilt melanoması riskinin, 30 yaşından önce solaryum ve bronzlaşma cihazlarının kullanılması durumunda yüzde 75 arttığı tespit edildi. Merkezi Fransa’da bulunan IARC’nin çağrısıyla dokuz ülkeden bilim insanları geçen haziran ayında bir araya gelerek, insan vücudunun maruz kaldığı en büyük ultraviyole radyasyonu olan güneş radyasyonuyla birlikte, değişik tipteki radyasyonlardan kaynaklanan kanser risklerini değerlendirmişlerdi.

Listenin en başına yerleşti
1971’den beri kanserojen maddelerin listesini yayımlayan IARC’nin sıralamasının en başında solaryum cihazları, asbest, arsenik ve tütün ürünleri var. Uzmanlar, ultraviyole ışının her tipinin farelerde endişe verici mutasyonlara yol açtığını, bunun da radyasyonun kanserojen etkisini kanıtladığını açıkladı. Daha önce sadece bir tip ultraviyole ışının ölümcül olduğu düşünülüyordu.
Ekipteki kanser araştırmacılarından Vincent Cogliano, “İnsanların solaryumun risklerini hatırlamaları lazım. Hâkim kültürün değişmesini ve gençlerin bronzlaşmak için solaryuma girmeye ihtiyaç duymamasını umuyoruz” diyor. IARC’nin araştırmasına göre solaryumda kullanılan ışınların tümünde ana ışın olarak cilt ve göz kanserine neden olan ultraviyole radyasyon bulunuyor.
Öte yandan, Avrupa’da bulunan solaryum üreticileri ve işletmecilerinden oluşan Solaryum Birliği’nin başkanı Kathy Banks, “Sürekli göz ardı edilen gerçek şu ki bilinçli kullanılan solaryumla cilt kanseri arasında kanıtlanmış bir bağ yok” diyor ve kullanıcıların çoğunun solaryuma senede 20 kereden az girdiğini belirtiyor. (ap, aa)