'Solomon'dan haber yok

'Zoe Siklonu'nun etkisinde kalarak geçen hafta büyük zarar gören Solomon Adalarına hâlâ ulaşılamıyor.

AUCKLAND/HONIARA - 'Zoe Siklonu'nun etkisinde kalarak geçen hafta büyük zarar gören Solomon Adalarına hâlâ ulaşılamıyor. Avustralya'dan hareket etmesi beklenen yardım gemisi de gıda alımı için gerekli olan 26 bin doların (yaklaşık 43 milyar lira) bulunamaması nedeniyle hareket edemiyor.
Ulusal Felaket Yönetimi Ofisi yetkilisi Martin Karani, yardım bekleyen yaklaşık 3 bin adalı için yola çıkacak geminin hükümet tarafından ödeme yapılmadan hareket etmeyeceğini söyledi. Bunun anlamı adalıların kaderlerine terk edilmesi. Karani oraya kadar gidip "İlaç ve barınak getirdik ama yiyeceğimiz yok" diyemeyeceklerini belirtti. Felaket Yönetimi Ofisi hükümetten siklonzedeler için pirinç ve kurutulmuş yiyecek almak
için 26 bin dolar istemişti. Avustralya, yardım gemisinin yakıtın tutarı olan 28 bin doları (yaklaşık 46 milyar lira) karşılıyor. Uzun süren etnik savaşlar döneminin ardından Solomon Adaları hükümeti ancak dış yardımlarla ayakta durabiliyor. Gelen bilgilere göre Tikopia, Fataka ve Anuta adalarında büyük yıkım olabilir. Uydu fotoğraflarına ve meteoroloji raporlarına bakılırsa, Tikopia ve Anuta, Zoe'nin tam merkezinde yer alıyor. Bölge siklon merkezinde bulunduğundan tarihi de felaketlerle dolu. 1992'de evlerin büyük bölümü yıkıldı. 1956'daki şiddetli siklon sırasında da 200 kişi hayatını kaybetmişti. Avustralya Meteoroloji Bürosu'nun açıklamasına göre siklon beş kategoriye ayrılan tropikal kasırgaların en şiddetlisi.