Soma acısı Cannes kırmızı halısında

Soma acısı Cannes kırmızı halısında
Soma acısı Cannes kırmızı halısında
Cannes'da Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' filminin bugün yapılan galasında, Türk ekibi "kırmızı halıya" yakalarında siyah kurdelelerle çıktı.

67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan ‘Kış Uykusu’ filminin dün yapılan galasında, Soma'daki maden faciasında hayatlarını kaybedenler anıldı. Davetlilerin büyük bir kısmının siyahlar içinde olduğu galada, Türk ekibi ‘kırmızı halıya’ yakalarında siyah kurdelelerle çıktı. Filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ile oyuncular Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler, Tamer Levent, Melisa Sözen, Serhat Mustafa Kılıç'ın katıldığı galada Türk davetlilerin siyah rengi tercih ettiği görüldü. Başta yönetmen Ceylan olmak üzere tüm film ekibi, ellerinde Soma yazılı kağıtlarla dünya basınına poz verdi.

Soma acısı Cannes kırmızı halısında


Festival sarayında bugün , Ceylan ve oyuncu ekibinin katılımıyla basın toplantısı düzenlenecek. Öte yandan, daha önce festivalde üç filmi ile ödül alan Ceylan'ın, bu filmi de sinema eleştirmenleri tarafından yarışmada iddialı gösteriliyor.

Nuri Bilge Ceylan'ın, 2003 yılında 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan ‘Uzak’ isimli filmi, Altın Palmiye'den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan büyük jüri ödülünü (Grand Prix) almıştı.

Ceylan, 2008 yılında da ‘Üç Maymun’ filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almış, 64. Cannes’da ise ‘Bir Zamanlar Anadolu 'da’ filmiyle büyük jüri ödülüne layık görülmüştü.

67. Cannes Sinema Festivali'nde, Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla düzenlenmesi planlanan etkinlikler, Soma ilçesindeki maden kazasının ardından iptal edilmişti. (AA)