Somalı çocuklar, 'İstanbul'u fotoğraflamaya' geliyor

Somalı çocuklar, 'İstanbul'u fotoğraflamaya' geliyor
Somalı çocuklar, 'İstanbul'u fotoğraflamaya' geliyor
301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı Somalı çocuklar İstanbul'a geliyor. 24 Ocak'ta İstanbul'u fotoğraflayacak çocuklar, 25 Ocak pazar günü de kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan "Soma'da Çocuk Olmak" adlı fotoğraf sergisini ilk kez Kadıköy'de sergileyecekler.

RADİKAL – 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı olan Somalı çocuklar Kadıköy Belediyesi’nin organizasyonuyla İstanbul ’a geliyor.

İki gün boyunca Kadıköy Belediyesi’nin misafiri olacak çocuklar, hem İstanbul’un fotoğraflarını çekecek hem de maden faciası sonrası çektikleri fotoğrafların serginin açılışına katılacak.

Bugün Soma’dan yola çıkacak çocuklar, 24 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da fotoğraf turuna çıkacak. Ayasofya ve Yerebatan sarnıcını gezecek olan çocuklar 25 Ocak Pazar günü de Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi’ni (TAK) ziyaret ederek “3 boyutlu fotoğraf gösterisi” izleyecek. TAK’da gerçekleşecek Kapla Maket Atölyesi çalışmalarına katılacak çocukların ikinci durağı Soma’da çektikleri fotoğrafların sergileneceği Caddebostan Kültür Merkezi olacak.

‘SOMA'DA ÇOCUK OLMAK’ PROJESİ
“Fotoğrafla çocuk olmak” adlı bir grup gönüllü fotoğrafçı, maden faciası sonrası Soma’ya gitti. 14-17 yaş arası okul çağı çocuklara destek olmak, yaşadıkları travmayı hafifletecek bir alışkanlık, hobi ve uğraş kazandırmak amacıyla fotoğraf makinesi hediye eden grup, çocuklara 5 hafta süren fotoğrafçılık eğitimi de verdi. Bu fotoğrafların ilk sergisi Somalı çocukların katılımıyla 25 Ocak Pazar günü Kadıköy Belediyesi’ne ait Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak.

"Soma'da Çocuk Olmak" sergisi 25 Ocak- 08 Şubat tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde görülebilecek.