Son bağımsızlar

Son bağımsızlar
Son bağımsızlar
Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali !f, dünya festivallerinde ilgi gören filmleri, ünlü konukları ve partileriyle kapıda.

Sadece bir film festivalinin ötesinde partileriyle, salon dışı gösterim olanaklarını araştırmasıyla, sinema dışındaki atölyeleriyle bağımsız ruhun nabzını tutan, yıllar içinde İstanbul sınırlarını da aşan !f Bağımsız Filmler Festivali’nde 12’nci yıla geldik. Bu sene de Mars Entertainment Group ortaklığında gerçekleştirilecek festival, 14 - 24 Şubat’ta İstanbul, 28 Şubat - 3 Mart’ta Ankara ve İzmir’de görücüye çıkıyor. Önceki gün âdet olduğu üzere bir partiyle programını duyuran festival, online sinema sitesi MUBI ortaklığındaki ‘!f²: İstanbul’dan Canlı’ programıyla bu şehirler dışında da beş filmini hem Türkiye ’de hem de yurtdışında 31 şehirde İstanbul’la eşzamanlı gösterecek.
Ancak tabii programın en ilgi çeken yanı yine filmleri. Festival direktörleri Serra Ciliv ve Pelin Turgut’un sunduğu program da bu sene sürprizler yönünden oldukça zengin. Misal, Reha Erdem’in PKK kaçağı Kürt bir genç kadının İzmir’e yolculuğunu anlattığı ve uzun zamandır merakla beklenen yeni filmi ‘Jîn’i festivalin ‘Galalar’ bölümünde seyredebileceğiz. Not etmeden geçmeyelim: ‘Jin’ !f’le yakın tarihlerdeki Berlin Film Festivali’nin de ‘Generation’ bölümünde gösteriliyor.
Haliyle ‘Galalar’ festivalin biletleri ilk tükenmesi muhtemel bölümü... Walter Salles’ın çekim haberleriyle uzun zamandır gündemde olan ve Kristen Stewart’ı ‘Alacakaranlık’takinden farklı hallerinde görmemize vesile olacak Jack Kerouac uyarlaması ‘Yolda’ bu seneki !f yıldızlarından. Açılış filmi ‘Holy Motors / Kutsal Motorlar’ ise geçen seneki Cannes’da üzerine epeyce konuşulan filmlerdendi. Eva Mendes ve Kylie Minogue, bir Leos Carax filminde buluşursa ilgi görmeyeceği de düşünülemez zaten. Leos Carax’ı bu sefer tam formundayken !f’in konuklarından biri olarak İstanbul’da ağırlamak da işin bir diğer güzel yanı. Marilyn Monroe’yu bu sefer ikonik bir yıldız veya ‘yaralı bir ruh’ olarak ele almayıp onun Hollywood’da varolma savaşına odaklanan ‘Sevgiler, Marilyn’ galalık belgesellerden. Yıldız bağımsızlar Richard Linklater, Harmony Korine ve Noah Baumbach’ın yeni filmleri de programda. Linklater, yaşanmış olaylardan yola çıkan cinai hikâyesi ‘Bernie’nin Suçu Ne’de bu olayların tanıklarını da kamera karşısına geçirerek alışılmadık bir karamizah yöntemi deniyor. Noah Baumbach, bağımsızların gözdesi Greta Gerwig’i ‘Greenberg’den sonra bu sefer ‘Frances Ha’da başrole getiriyor. Korine de ‘Spring Breakers’ta James Franco’yu bir torbacı olarak kamera karşısına geçiriyor. Franco’nun dikkat çekecek bir başka performansı da aynı zamanda Travis Mathews’la kamera arkasına da geçtiği ve LGBT filmlerinin yer aldığı ‘Gökkuşağı’ bölümünde gösterilecek ‘İç. Leather Bar’. İkili, William Friedkin’in 1980 tarihli polisiyesi ‘Cruising’de kırpıldığı söylenen S&M bar sahnelerini yeniden hayal ederek hayata geçiriyor.
Bir bağımsız film festivali, yıldızları en olmadık halleriyle görebilmek için de ideal. Artık ne yapsa Frodo Baggins olarak anılacak gibi duran Elijah Wood, !f’in ‘Karanlık & Köşeli’ bölümünde yer alan ‘Manyak’la işleri değiştirebilir. Oyuncunun vahşi bir seri katili canlandırdığı yapım, 1980 tarihli aynı addaki korku kültünün yeniden çevrimi. Aynı bölümde bambaşka bir telden çalan film ve antropolojik araştırma arasında bir yerlerde duran ‘Güneşsiz’, geçen sene kaybettiğimiz yönetmeni Chris Marker’ı anmamıza vesile olacak. David Cronenberg’in oğlu Brandon Cronenberg’in de babasından feyz alıp almadığını ‘Antiviral’le göreceğiz. ‘Köpek Dişi’ ve ‘Attenberg’ şürekasından Athina Rachel Tsangari’nin sinemada yeni bir heyecan yaratan tarzını bir kısa filme de sığdırıp sığdıramadığını ‘Kapsül’le göreceğiz. Eytan Fox’un ‘Yossi & Jagger’ın devamını nasıl getirdiğini ‘Yossi’yle göreceğiz. Belli ki !f’i merakla bekleyeceğiz.

!f’le ödül mevsimi


!f’in tam da ödül mevsimine denk gelmesi, bu aralar öne çıkan filmleri taze taze seyretmek için de fırsat. Helen Hunt’a en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı getiren ‘Aşk Seansları’, !f’in ‘Galalar’ bölümünde gösterilecek. Sundance’te de ilgi gören filmde çocuk felci geçirdikten sonra sakat kalan Mark’ın bir seks terapistiyle ilişkisi konu alınıyor. Marion Cotillard’ın performansıyla konuşulan ve Altın Küreler dahil birçok ödül organizasyonunda en iyi yabancı film ve kadın oyuncu dallarında aday ‘Pas ve Kemik’ de !f galalarından.

‘Zerre’ de ‘keşfediliyor’


!f Bağımsız Filmler Festivali’nin bu seneki yarışma bölümünde Türkiye’yi en iyi yönetmen dahil üç Altın Portakal sahibi Erdem Tepegöz filmi ‘Zerre’ temsil ediyor. Jüri, oyuncu Meltem Cumbul, Lincoln Center ve New York Film Festivali direktörü Richard Pena, yönetmen Denis Cote, festivalde de gösterilecek ‘Tabu’nun yönetmeni Miguel Gomes ve yapımcı Marianne Slot’tan oluşuyor. ‘Öldürme Eylemi’, ‘Kara Göl’, ‘Vahşiler’ yarışmadaki diğer filmlerden bazıları.

Beklenmedik hamleler


Genç yönetmenler tamam da bir önceki kuşaktan Patrice Leconte gibi bir ustayı ilk kez animasyonun kamera arkasında görmek şaşırtıcı. ‘Monsieur Hire’, ‘Köprüdeki Kız’ gibi filmleriyle tanınan Leconte, ‘İntihar Dükkânı’nda adı üstünde intihar için gerekli alet edavatın satıldığı bir dükkânı konu alıyor. 2000’de kendi romanından Coralie ile beraber yönettiği hayli sert feminist porno ‘Düz Beni’yle olay yaratan Virginie Despentes, bu sefer lezbiyen bir aşkı komediye göz kırpan bir üslupla anlatıyor. ‘Gökkuşağı’ bölümünde gösterilecek ‘Güle Güle Sarışın’da Emanuelle Beart başrolde.

Cephenin önündePolitika !f’in hiçbir bölümünün gündeminin dışında değil. Ancak bazı bölümlerde güncel politikaya tam da göbeğinden dalan filmler daha ağırlıkta. Sanal âlem aktiviteleriyle dünyayı yerinden oynatan ‘hacktivistleri’ konu alan ‘Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikâyesi’ ve dünyanın dört bir yanındaki Occupy eylemlerinin konu alındığı ‘Occupy Love’, ‘Sev & Değiştir’ bölümünde. ‘Ev’ ise Türkiye’ye yeni bir perspektif getirmeyi amaçlayan bir platform/bölüm. Can Candan’ın Türkiye’de LGBT çocuklarının haklarını savunan anne babaları konu aldığı ‘Benim Çocuğum’ ve yıllar sonra ata toprağı Sako Arian’ın takip edildiği ‘Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım’ da bu bölümde.