Son dakika hiti: 'Sultan Süleyman'

Son dakika hiti: 'Sultan Süleyman'
Son dakika hiti: 'Sultan Süleyman'
Son dönemin en göz önünde müzisyenlerinden Mabel Matiz'le, bugün Bostancı Gösteri Merkezi'nde vereceği en büyük İstanbul konseri öncesi müzikal yolculuğu konuştuk.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ / Arşivi

Yakın dönemde görünür olan genç müzisyenler içinde en çok hayatımıza girenlerden biri, Mabel Matiz. Kendi adını taşıyan ilk albümünün ardından ikinci albümü ‘Yaşım Çocuk’ ile işlerin beklemediği oranda büyüdüğünü anlatarak başlıyor sohbete. İlk albümünü bir ‘merhaba’ olarak tanımlarken ikinci albüm sohbetin başladığı ana denk geliyor ona göre: “İnsanlar merhabanızı her zaman duymak istemeyebilir ama merhabanızı severlerse sohbetinizi ilerletmek çok daha kolaydır” diyerek albümlerinin arasındaki farkı tanımlıyor. Başarının tek bir çıkışa endeksli olamayacağını ve mutlaka bayrağı ileri taşımak zorunda olduğunu da sözlerine ekliyor.
Albümler arka arkaya geldikçe Mabel Matiz’in müzikal duruşu ve bakışında da değişimler mevcut. İlk albümünde ‘daha az emin’ hareket ederken ‘Yaşım Çocuk’ta daha kararlı ve biraz daha şımarık davranabildiğini söylüyor, ikinci albümünü olgunluğa giden yolda bir adım olarak görüyor. 

‘Şarkılar kendi hikâyelerim’

Mabel Matiz şarkılarının özelliği, duygu yoğunluğunu çok net hissettirebiliyor olması. İnsan bu şarkıların bir hikâyesinin olup olmadığını merak ediyor: “Büyük ölçüde kendi hikâyelerim olsa da bazı durumlara ithaf ettiğim şarkılar var” diyerek başlıyor anlatmaya. Ceylan Ertem’e verdiği ‘Cennetin Irmakları’ şarkısı mesela, bir gazete haberi sayesinde ortaya çıkmış. Okuduğu haberdeki trans cinayeti şarkının iskeletini oluştururken, son zamanlarda iyice gündeme gelen ‘çocuk gelinler’ konusu da şarkıda işlenmiş.
Son dönemdedki popülaritesi büyük bir kesimin onu sevmesini sağlarken, göz önünde olan herkesin kaderinde olduğu gibi bir de kendisini sevmeyen kesimi hediye etmiş. Ancak nedendir bilinmez, Mabel Matiz’in sevmeyenleri onunla uğraşmayı seviyor. “Bu kadar keskin bir kutuplaşma neden oldu, inan ben de bilmiyorum. Çok göz önünde olan bir hep çok konuşulur. Bu bence fena bir şey değil” diyor, kendisine garip mesajlar atanlardan bahsederken. İlk albümünü yayımladığı zamanlarda bu konuya kafasını çok takıyormuş. Eski bir ekşisözlük yazarı olarak “Bizim çocuklar ne yazmış acaba” diyerek siteyi sıkı takip edermiş ancak Twitter’ın yaygınlaşmasıyla onun için daha kolaylaşmış işler: “Artık ‘Allah cezanı versin @mabelmatiz’ yazıp gönderiyorlar” diyor, gülerek. Uzun bir süredir bu konuyu ciddiye almıyormuş ama: “Zamanla insan alışıyor. Tipimi beğenmeyebilirsin. Sesimi sevmiyor olabilirsin. Hiç sorun yok.”

Göksel ve Erdem’le sahnede

Mabel Matiz bu akşam Bostancı Gösteri Merkezi’nde İstanbul ’daki en büyük konserine imza atmış olacak. Özel ve güzel bir konser olacağına inancı tam olan şanatçı, bu konser için listeye yeni şarkılar almış. Yani konseri izleyecek olanlar, Matiz’in üçüncü albümü için hazırlanan şarkılardan bazılarını dinleme fırsatı bulacak. Konserde ayrıca Matiz’e Göksel ve Mehmet Erdem de birer şarkıyla eşlik edecek.
Geçen aylarda Aysel Gürel anısına hazırlanan ‘Aysel’in’ albümüne ‘Sultan Süleyman’ şarkısıyla katılan sanatçı, albümün en beğenilen coverlarından birine imza atmıştı. Aysel Gürel’i ‘Türk pop müziğinin mihenk taşı’ olarak tanımlayan Matiz, Gürel’in şairane bir pop dili yarattığı görüşünde: “Aysel Gürel’in ardından gelenler onun izinden yürüdü. Özellikle Sezen Aksu ve Onno Tunç ile yaptığı işlerden çok etkilendim. Albümde okuduğum ‘Sultan Süleyman’ da o dönemlerden bir şarkı zaten.”
Mabel Matiz’in bu anma albümüne dahil oluş süreci de ilginç. Albümün haberini aldığında, müzik dünyasında bu denli tanınan bir insan değilmiş ve kendi deyimiyle ‘türlü mailleşmeler ve darlamalarla’ albümde yer almış: ‘Sultan Süleyman’ı coverlayıp ekibe göndermiş, şarkı çok beğenilince, son dakikada albüme dahil olmuş.