Son defa taytlarla

Son defa taytlarla
Son defa taytlarla

Iron Maiden ın Maiden England turnesinin güncellenmiş halinden bir görüntü... Grubun sembolü Eddie yine başköşede.

Metal efsanesi Iron Maiden, 26 Temmuz'da İnönü Stadyumu'nda. Bu konser öncesi yapılabilecek en iyi şey ise grubun yeni -ama eski- konser videosu 'Maiden England '88' ile ısınma turuna çıkmak.
Haber: DOĞU YÜCEL / Arşivi

Iron Maiden 26 Temmuz’da BJK İnönü Stadyumu’ndaki son etkinlik için Türkiye ’ye geliyor. Peki rock ve heavy metal severleri o gün nasıl bir şov bekliyor? Bu sorunun en güzel yanıtı grubun yeni çıkan ‘Maiden England ’88’ isimli DVD’sinde. İngiliz grubun İnönü’de vereceği konser, bu DVD’deki konserin 25 yıl sonra yeniden hayata geçirilişi veya günümüze uyarlaması olacak. Iron Maiden bunu ilk defa yapmıyor. Grup, Bruce Dickinson ve Adrian Smith’le yeniden bir araya geldiği 1999 yılından beri benzer ‘nostalji’ turlarına çıkıyor. Bunların birincisi sadece ilk dört albümü kapsayan ‘Early Years’ turnesiydi. Daha sonra ‘Powerslave’ albümünün turnesini ‘Somewhere Back In Time’ ismiyle yeniden canlandırmışlardı. O turne esnasında da, sadece VHS formatında basılan efsanevi konser videosu ‘Live After Death’i DVD olarak çıkarmışlardı. Şimdi sıra ‘Maiden England’a geldi.

Efsanenin doruk noktası
‘Maiden England’, grubun en başarılı albümlerinden ‘Seventh Son of a Seventh Son’dan sonra çıktıkları turnenin belgesi. Grubun hem ticari hem müzikalite olarak zirveye çıktığı bir dönem bu. Albüm bir numaradan, albümden çıkan dört single’ın üçü ise ilk 10’dan giriş yapıyor İngiltere listelerine. Headliner oldukları ‘Monsters of Rock’ festivaline 107 bin kişiyi getirerek bu efsanevi festivalin rekorunu kırıyorlar.
DVD’de göreceğiniz atmosfer Maiden gibi teatral öğelere sahip bir grup için bile ‘fazla’ görkemli. Albümün konseptini yansıtan buz dağlarıyla kuşatılmış bir sahneyle karşı karşıyayız. İlk defa sahnede grupla birlikte bir klavyeci var, Count lakaplı maskeli bir tip bu. Devasa Eddie’ler de eksik değil tabii. Grup elemanları son defa taytlarla sahnedeler. Her şey alabildiğince gösterişli. İşte bu turnenin 1988’de Birmingham, NEC Arena’da verilen konserini izliyoruz ‘Maiden England’da. CD ve LP formatlarında da çıkan ‘Maiden England’ın DVD’sinde konser dışında 40 dakikalık yeni bir belgesel, bir saat süren, 1987’de çekilmiş ‘12 Wasted Years’ belgeseli ve promosyon klipleri var. Fakat asıl bomba tabii ki konserin ta kendisi. 110 dakikalık konserde daha önce VHS formatında yer almayan üç şarkı daha var. Konserin görüntü kalitesi çok iyi korunmamış, yani bir ‘Live After Death’ beklemeyin. Ama remastering’den geçen ses kalitesi müthiş. Bu tarihi konseri izlemek 26 Temmuz’a geri sayımdayken yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.