Son olarak krizin fotoğrafını çekti

Son olarak krizin fotoğrafını çekti
Son olarak krizin fotoğrafını çekti
Ünlüler âleminin bir numaralı fotoğrafçısı Annie Leibovitz dev bir mali kriz yaşıyor. Borçlarını ödeyemezse evlerini ve fotoğraflarının negatifleriyle kullanım haklarını kaybedecekNEW YORK - Dünyanın en ünlü ve en varlıklı fotoğrafçılarından Annie Leibovitz’i ekonomik kriz vurdu. Mortgage kredisini ve diğer borçlarını ödeyebilmek için bir firmadan kredi alan ancak bunları da ödeyemeyecek duruma gelen ünlü fotoğrafçı, evlerini ve fotoğraflarının kullanım haklarını kaybetmek üzere.
Bir zamanlar ünlü dergi Vanity Fair’den yüklü bir maaş alan ve Louis Vuitton gibi markaların reklamları için çektiği fotoğraflardan bir günde binlerce dolar kazanan Leibovitz, şimdi ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Leibovitz, son kitabı ‘At Work’le çok satanlar listesine girse de ekonomik sıkıntı nedeniyle aldığı krediyi ödeyemeyecek hale geldi.
Demi Moore’u hamileyken çıplak olarak fotoğrafladığında aldığı yüklü miktarda parayla çok konuşulan Leibovitz, bu fotoğrafın ardından ünlü firmalardan çok teklif almıştı. Ancak şu sıralar işleri istediği gibi gitmiyor.
ABD merkezli gazetelerde fotoğrafçının, oturduğu evini kaybetme ihtimali olduğu vurgulanırken, “Eğer Leibovitz bile başaramadıysa diğerleri ekonomik krizden nasıl çıkacak?” diye soruluyor.
Art Capital Group adlı firmadan 24 milyon dolarlık bir borç alan ve karşılığında Greenwich’teki ve Rhinebeck’teki evleriyle, tüm fotoğraflarının haklarını teminat olarak gösteren ünlü fotoğrafçı, eğer borcunu son ödeme günü olan 8 Eylül’e kadar ödeyemezse mal varlığıyla birlikte fotoğraflarının kullanım hakkını da kaybedecek.

Susan Sontag’dan kalan borçlar mı?
59 yaşındaki fotoğrafçının bu borçları, 15 yıl birlikte yaşadığı yazar sevgilisi Susan Sontag’ın 2004’teki ölümünün ardından devraldığı söyleniyordu. Rehin olarak verilen fotoğraflar arasında 1981’de Rolling Stone dergisinin kapağı için çekilmiş ünlü John Lennon-Yoko Ono karesi, Demi Moore’un çıplak hamilelik pozu, ABD first lady’si Michelle Obama’nın Vanity Fair dergisi için çekilen fotoğrafı ve şarkıcı-oyuncu Miley Cyrus’un aynı dergiye verdiği yarı çıplak pozlar yer alıyor.
Leibovitz’in yakınları da borçların fotoğrafçının kendisine ait olmayabileceğini, kendisinin lüksten hoşlanmadığını ve para harcamayı sevmediğini söylüyor. Vanity Fair dergisinden onu tanıyanlar, “Annie akşamları bizimle içki içmeye bile gelmez, evde çocuklarıyla vakit geçirmeyi yeğler, bu kadar yüklü borcun altına girmiş olması şaşırtıcı” diye konuşuyor.
Geçen kıştan bu yana borçlarıyla gündemde olan Leibovitz’in borcu firma tarafından taksitlendirilmiş ancak fotoğrafçının 1 milyon dolarlık taksidini bile ödeyemeyeceği konuşuluyor. (The New York Times)