Sonbaharda 10 milyon kişi H1N1 aşısı olacak

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, eylül sonu-ekim başında piyasaya çıkması beklenen domuz gribi (A/H1N1) aşısını, kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üzerindekiler, sağlık personeli ve önemli kamu hizmeti gören 10 milyon dolayında kişiye ücretsiz uygulamayı planlıyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, 18 yaşın altındakiler için ruhsatı olmayan aşının çoklu dozlarda piyasaya sürüleceğini, mevsimsel grip aşısındaki gibi tekli dozlar halinde satılma ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.
Buzgan, şu anda domuz gribine (A/H1N1) karşı geliştirilmiş bir aşının bulunmadığını ancak, aşı üretme ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, “Aşı üreticileriyle görüşüyoruz. Kuvvetle muhtemel eylül sonu-ekim başında aşı hazır olacak. Zaten ön anlaşmaları yaptık, hazır olduğunda üreticilerden aşıyı aldıktan sonra öncelikle risk gruplarını aşılayacağız. Tabii toplumun tamamının aşılanmasına ne gerek, ne de ihtiyaç var” diye konuştu. Yaz dönemi olması nedeniyle insanların kapalı ortamlarda daha az bulunduğunu, okulların tatil olduğunu, sportif karşılaşmaların büyük oranda tamamlandığını kaydeden Buzgan, bu sürecin, hazırlıklar açısından kendilerine büyük  bir avantaj sunduğunu açıkladı.
Okullar açılıncaya ve hac dönemi başlayıncaya kadar geçen sürede aşının üretim bandından çıkması halinde Türkiye’nin buna ulaşan ilk ülkelerden birisi olacağını anlatan Buzgan, riskli guruplar başta olmak üzere gerekli kişilere aşı yapacaklarını söyledi. Buzgan, hac organizasyonunu erteleyip erteleme konusunda bir şey söylemek için henüz erken olduğunu açıkladı. (aa)