'Soru hatalı' dedi, haklı çıktı!


'Soru hatalı' dedi, haklı çıktı!

'Soru hatalı' dedi, haklı çıktı!
'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasında hatalı soru nedeniyle elendiğini düşünen genç kız, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme Serpil Kanak'ı haklı buldu.

Üniversite öğrencisi Serpil Kanak (21), bir süre önce Kenan Işık’ın sunduğu “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına katılmıştı. 60 bin liralık soruda “Hangisi bir hayvan değildir” sorusuna “Yakamoz” seçeneğini işaret eden Kanak, elenmiş ve yarışmadan 15 bin lira ödülle ayrılmıştı. Vatan gazetesinden Gülçin Acar'ın haberine göre, genç kız , sorunun hatalı olduğunu, elenmesiyle psikolojisinin bozulduğunu belirterek mahkemeye başvurmuştu.

Kanak, avukatı Ada Jale Orhan aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçesinde söz konusu soruda iki doğru yanıt olduğunu, TÜBİTAK’ın ‘yakamoz’un hayvanlar âlemine değil ‘protista’ denilen tek hücreli canlı sınıfına sokulduğunu iddia ederek uğradığı zarar nedeniyle 10 bin TL manevi tazminat ile yarışmaya 60 bin TL’lik sorudan devam etme talebinde bulunmuştu.

Mahkeme tarafından atanan bilirkişi rapor geçtiğimiz günlerde mahkemeye sunuldu. Raporda ‘yakamoz’un bir olayın adı olduğu için ne hayvan ne de bitkisel bir canlı olarak adlandırılamayacağı, sorunun yanıtının hem ‘yakamoz’ hem de ‘çarkıfelek’ olduğu, bu nedenle yarışmacı Serpil Kanak’a yöneltilen iki cevaplı sorunun yanlış olduğu kaydedildi.