Sorumlular için işlem başlatılmalı

Sorumlular için işlem başlatılmalı
Sorumlular için işlem başlatılmalı
Emek eylemine yapılan müdahalenin ardından SİYAD ve sinemacılar sorumluların bulunmasını isterken, haberyurt dışında "Polis, Türk sinemasına saldırdı" ifadeleriyle duyuruldu. Gözaltındaki dört kişi ise serbest bırakıldı.

Pazar günü, Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto eden topluluğa yapılan sert müdahaleye tepkiler dün de devam etti. Sinema Yazarları Derneği, Emek Sineması’na sahip çıkmaya çalışanlara yönelik polis şiddetinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’i istifaya çağırdı. Açıklamada “İleri demokrasiye geçtiği iddia edilen Türkiye , sinemaseverlerine ve sinema sanatçılarına polis terörü uygulayan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. En küçük toplumsal eylemde dahi orantısız güç kullanmayı, gaz ve su sıkmayı alışkanlık haline getiren polisin baş sorumlusu olduğu olaylar sonucu, derneğimizin ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) üyesi, Altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur. Olaylar sırasında kaydedilen görüntüler, gözaltındakilerin saldırgan değil, polis terörünün mağduru olduklarını açıkça kanıtlamaktadır. Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrini veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır” denildi.
Polis şiddetine, Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü FIPRESCI’den de tepki geldi. Örgüt internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Saygın meslektaşımız film eleştirmeni ve İstanbul Film Festivali’nin FIPRESCI jüri üyesi Berke Göl’ün bir polis memuru tarafından neredeyse boğulduğu televizyon yayınında açıkça görülüyordu. Bu barışçıl protesto sırasında gaz bombasına maruz kalanlar arasında Türkiye film endüstrisinin aktörleri ve yönetmenlerinin dışında Costa Gavras, Mike Newell, Marco Bechis de vardı” denildi.

Emek’i yaşatmak mümkün

Avrupa ’nın en prestijli sinema sitelerinden Cineuropa ise Laurence Boyce’un imzasıyla yayımladığı haberde, protestolarda film eleştirmeni Berke Göl’ün gözaltına alındığını, Gümüş Ayı ödüllü yönetmen Erden Kıral’ın ise yaralandığını duyurdu.
Dün, ifade vermek üzere Çağlayan Adliyesi’ne götürülen Berke Göl, Özgür İpek, Hazar Berk Büyüktunca ve Mehmet Ferit Aka’yı yalnız bırakmayan sinemacılar, adliye önünde bir de açıklama yaptı. Yönetmen Seren Yüce tarafından sinemacılar adına okunan basın açıklamasında, “Sanatçılarını özenle koruması gerekirken, onları darp eden emniyet görevlilerini, bu barışçıl eylemin sebepsiz ve orantısız bir şiddetle bastırılmasında sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumları hesap vermeye çağırıyoruz. Bu demokratik eylemde, dört arkadaşımızın sebepsiz yere gözaltına alınmasını hararetle kınıyoruz” denildi. 31 Mart ve 7 Nisan tarihli, Emek Sineması’nın yıkımına karşı düzenlenen gösterilerin, sinemacıların da, şehrin insanlarının da sürdürülen projeyi kabul etmediğini ve etmeyeceğini ortaya koyduğunu söyleyen grup sözlerini, “Proje sahiplerinin bugüne kadar yapmış olduğu tüm tahribata rağmen, Emek Sineması hâlâ bütün ihtişamıyla yerinde duruyor ve onu yerinde olduğu şekilde koruyup yaşatmak hâlâ mümkün” diyerek bitirdi.
Önceki gece yarısı serbest bırakılan Berke Göl, Özgür İpek, Hazar Berk Büyüktunca ve Mehmet Ferit Aka, dün sabah ifade vermek üzere geldikleri Çağlayan Adliyesi’nde bir süre bekledikten sonra savcının ifadeye gerek görmemesi üzerine adliyeden ayrıldı.