Sosyal medya aile bağlarını güçlendiriyor!

Sosyal medya aile bağlarını güçlendiriyor!
Sosyal medya aile bağlarını güçlendiriyor!
Birçok genç için, sosyal ağlarda anne veya babayla arkadaş olma düşüncesi bile soğuk terler döktürmeye yetiyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre bu mecralarda sürekli etkileşimde olan aile bireyleri arasındaki bağlar daha güçlü oluyor...
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Birçok genç için, sosyal ağlarda anne veya babayla arkadaş olma düşüncesi bile soğuk terler döktürmeye yetiyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre bu mecralarda sürekli etkileşimde olan aile bireyleri arasındaki bağlar daha güçlü oluyor...

SOSYAL MEDYA, AİLE DAYANIŞMASINI TEŞVİK EDİYOR!

Sosyal paylaşım sitelerinde aktif olarak yer alan genç nüfusun pek de hoşlanmadığı bir durum var: ebeveynler tarafından bu mecralarda takip edilmek. Üstelik bir de söz konusu anne ve babalar çocuklarının yaptığı her paylaşıma yorum yapıp, onlarla dijital dünyada da diyaloğa girme gayretini taşıyorsa işte o zaman gençler için çetin bir azap başlıyor demektir. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda aile büyükleriyle girilen diyaloglarda gençler, her ne kadar utanıp sıkılsalar da Brigham Young Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu sitelerde aile bireyleriyle etkileşim içerisinde yer almak, bağları daha da güçlendirdiği gibi aile içi sorunların daha kolay aşılmasına da yardımcı oluyor.

14 aylık bebek yanlışlıkla araba satın aldı!


Söz konusu araştırmaya katılan gençlerin yarısı aile fertleriyle sosyal ağlarda etkileşim içinde olduğunu belitirken, yüzde 16'lık kısmı da her gün anne ve babalarıyla bu mecralar üzerinden iletişim kurduklarını ifade ediyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde anne ve babalarıyla irtibat kuran kişiler, gündelik yaşantılarında onlarda daha güçlü bağlar kurduklarını söylüyor. Hatta araştırmaya göre, aileleri ile sosyal ağlarda etkileşimde olan gençlerde depresyon, asabiyet ve sorumsuzluk belirtilerine daha nadir rastlanıyor.

ANNE VEYA BABA İLE FACEBOOK'TA ARKADAŞ OLMAK!

Doğanın kanunu olarak genç kuşak, yeni çıkan teknoloji ve trendleri diğer yaş gruplarına nazaran daha kolay benimsiyorlar. Genç kuşağın gündemine ayak uydurmak isteyen anne ve babalar ise bu mecralara adapte olma sürecinde birçok sıkıntıyla karşılaşıyor. Facebook'ta kendi paylaştığı tüm postları beğenen anne modelinden tutun da, çocuklarının yaptığı 'havalı' paylaşımlara gayet alakasız yorumlar yazanlarına kadar...

Elbette ki sosyal medya, ailelerin çocuklarıyla iletişim sahalarını genişletmeleri adına bulunmaz bir nimet. Gerçek hayatta kafasını bilgisayar veya akıllı telefonlarından kaldıramayan gençler ile sosyal ağlar vasıtasıyla daha sağlıklı bir ilişki kurmak mümkün. Ancak, anne ve babaların yine de bu mecralarda dikkat etmesi gereken bir takım kurallar olabilir. Birçok genç, aileleri ile yaşadıkları komik sosyal medya deneyimlerini yine bu sosyal ağlarda paylaşma yoluna gidiyor. Gelin isterseniz gençlerin ebeveynleri ile beraber sosyal medyada yaşadığı o trajikomik olaylara beraber bakalım:

EBEVEYNLERİN SOSYAL MEDYADA YAPMAMASI GEREKENLER:

1- Çocuklar kaç yaşına gelirse gelsin, anne ve babalarının gözünde hala bebektirler. Ancak, siz yine de onların bebeklik fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaya özen gösterin.

2- Ayna karşısında cep telefonlarınız ile kendi fotoğraflarınızı çekmeyin.

3- Facebook üzerinden sürekli 'Candy Crush' gibi oyunların davetiyesini yollamayın.

4- Justin Bieber ile ilgili gerçek görüşlerinizi paylaşmayın. Mazallah 'Belieber'lar tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz.

5- Twitter üzerinden; 'yemeğini yedin mi?', 'terli terli su içme!' gibi uyarılarla onları rencide etmeyin.

Bu maddeler elbette ki işin şakası. Sosyal mecralar ise anne ve babaların çocuklarıyla daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri adına oldukça faydalı mecralar olmaya devam edecek gibi görünüyor.