Sosyal medya kullanımında ikinci sıradayız

Sosyal medya kullanımında ikinci sıradayız
Sosyal medya kullanımında ikinci sıradayız
Sosyal medya kullanımında Brezilya, Rusya, Endonezya, Hindistan ve İngiltere'yi geride bırakan Türkiye'nin, ABD'nin ardından ikinci sırada yer aldığı belirtildi.

İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Mehmet Yakın, 75 milyonu geçen Türkiye nüfusunun sosyal medya kullanımının dünya sıralamasında ikinciliğe yerleştiğine dikkat çekti. Türkiye’de internetin bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasını aslında vatandaşın yeni teknolojiye uyumunu yansıtması açısından önemli bir gösterge olarak değerlendiren Yakın, “Türkiye’nin internet popülasyonunun yüzde 31,10’u twitter kullanıyor ve bu rakam Türkiye’yi twitter’da dünya birincisi yapıyor” dedi.

Yrd.Doç. Dr. Yakın, Türkiye’de internet kullanımıyla ilgili şu verileri aktardı:

“Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2013 verilerine göre, 16-74 yaş grubundaki tüm bireylerin yüzde 39,5’i interneti düzenli olarak (hemen her gün veya haftada en az bir defa) kullandı. Aynı dönem ve yaş grubunda internet kullanan bireylerin arasında düzenli internet kullanım oranı yüzde 91,6 oldu. Financial Times’a göre, Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı 36 milyonun üzerinde. Webrazzi sitesinin aktardığı bilgilere göre, Foursquare’da Türkiye ABD ’den sonra dünyada en çok check-in yapan ikinci ülke. Türkiye, böylelikle Brezilya, Rusya, Endonezya, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeleri geride bırakmış oldu. Türkiye’nin internet popülasyonunun yüzde 31,10'u Twitter kullanıyor ve bu rakam da Türkiye’yi Twitter’da dünya birincisi yapıyor. Türkiye’nin Twitter kullanıcı sayısı 11 milyon 337 bin 505. Bu arada Türkiye’nin ardından Japonya, Hollanda, Venezuella, Filipinler ve İngiltere sıralanıyor.”

İnternetin gerek akıllı telefonlar ve tabletler gerek bilgisayarlar aracılığıyla sürekli bağlı kalınan bir kanal hatta yeni çağın televizyonu olarak nitelendirilebileceğini ifade eden Yakın, sosyal medya kanallarının tıpkı kitle iletişim araçları gibi eğlence işlevinin yanında bilgilendirici ve eğitici içerikle de beslenmesi gerektiğine değindi. Yeni medya okur yazarlığının gelecek akademik çalışmalar için önemli bir başlık olduğunu vurgulayan Yakın, “Eğitimde içeriğin interaktif bir şekilde oluşturulması önemli. Youtube, Instagram, Facebook, Twitter ya da diğerlerinde artık öğretmenler kadar öğrencilerin de küçük yaşlardan itibaren eğitim içeriklerini tasarlayabilecek, yayınlayabilecek ve bu yayınları kullanabilecek şekilde yetiştirilmesi gerekiyor” dedi.

Özellikle yeni medyayı anlayacak, bu medya içerisinde anlamlı üretim yapabilecek olanların gelecekte söz sahibi olacağından bahseden Yakın, sözlerini şöyle tamamladı: “Bireylerin, kurumların, devletlerin vitrini artık internettir. İnternet üzerinde karşılıklı iletişimle de doğan yapıdan dolayı içeriği yönlendiremediğiniz takdirde güvenliğinizin, ekonominizin zarar görmesi söz konusudur.”