Şov bu kez boğazda!

Şov bu kez boğazda!
Şov bu kez boğazda!

ADL+CENGİZ ABAZOĞLU EBRU ŞALLI

İstanbul'un moda günleri nam-ı diğer 'Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul' bugün başlıyor. 11 Ekim'e kadar sürecek organizasyonda tasarımcılar, İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonlarını Kuruçeşme Arena'da sunacak. Peki podyumda neler olacak? Buradan buyurun...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY - gulbin.ozbey@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen sezon Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 30 tasarımcı koleksiyonlarını sergilemişti. Bu sezon ise toplam 43 defile ve sunum göreceğiz. Sadece defile yok, runway dışında Studio alternatifi ile bütçesi kısıtlı, geniş koleksiyon hazırlamamış genç tasarımcılar da koleksiyonlarını sektörle ve moda tutkunlarıyla buluşturabilecek. ABD , Avustralya, Almanya, Meksika, Hindistan, İngiltere, İtalya ve Almanya gibi ülkelerden modaseverler resmi sosyal medya kanallarından aktif olarak haftayı takip edecekler. Bu sezon da önemli bir yabancı satın alma grubu etkinliği izlemek üzere İstanbul ’a gelecek.
Bu sezon defile yapacak tasarımcı ve markalar; Gizia, Ayhan Yetgin, İstanbul Moda Akademisi, Ece Gözen, NIAN, DB Berdan, Kaf’dan by Elaidi, Emre Erdemoğlu, ADL+Cengiz Abazoğlu, Tanju Babacan, Lug Von Siga, Zeynep Tosun, Songül Cabacı, Selma State, Serdar Uzuntaş, Günseli Türkay, Tuvanam, Hakan Akkaya, Rasia-Vanessa Sason, Tuba Ergin, Burçe Bekrek,Nej, Özlem Kaya, Niyazi Erdoğan, Çiğdem Akın, Şafak Tokur, Odrella, Argande ve Jale Hürdoğan.
Beste Gürel, Özlem Erkan, Maid in Love, Asu Aksu, Merve Bayındır, Ayşe Deniz Yeğin, Nazlı Soylu, Kith&Kin, Nil Kandemir, Zeynep Mayruk ve Zeynep Erdoğan ise studio’da olacak.
Arzu Kaprol, Les Benjamins ve Özgür Masur’u ise etkinlik alanı dışında, farklı yerlerde göreceğiz.
Etkinliğin isim sponsoru Mercedes-Benz her sezon, tüm dünyada bir tasarımcıyı seçiyor ve destekliyor. Geçen sezon bu isim Özlem Kaya’ydı, bu sezon Türkiye ’den seçilen isim ise Zeynep Tosun. Tasarımcı yarın saat 20.30’da ‘Zeynep Tosun presented by Mercedes-Benz’ adlı defileyle podyumda olacak.

Şehirli kadın portresi 
MEHTAP ELAİDİ

Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi imzalı ‘Kaf’dan by Elaidi’ defilesi, bu akşam 20.30’da. ‘Cynara’ isimli Kaf’dan by Elaidi İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonu defilesi, şehirli bir kadın portresi çiziyor. Koleksiyona adını veren ‘Cynara’, botanik terminolojisinde enginar çiçeği demek. Tasarımcının çektiği enginar çiçeği fotoğrafını baharın habercisi olarak Instagram’da paylaşması koleksiyonun ilham kaynaklarından biri olmuş. Enginar çiçeği figürü farklı grafik formlarda koleksiyon genelinde kimi zaman kollarda nakış, kimi zaman da krep ve şifon kumaşlarda desen olarak karşımızda. Kaf’dan by Elaidi’de her sezonun temel renkleri siyah ve beyazdı. Bu sezon yeşili de eklemiş.

Naif, elegan, romantik
TUVANAM

Tuvana Büyükçınar her zamanki maskülen, fütüristik, güçlü tarzını bu kez trendlere ilham veren ve klasikleşmiş 1920’lerin 1930’ların 1940’ların naif, elegan, romantik üslubuyla sarıp sarmalıyor. Tuvanam İlkbahar Yaz 2014 koleksiyonunda yüksek el işçiliği ile hazırlanan parçalar dikkat çekiyor. Özel bir örme tekniği ile tamamı Swarovski kristal taşlarla örülmüş ceket ve elbiseler atölye ekibi tarafından 200 saati aşkın sürede tamamlandı. Her kadının bir tarzı, bir kokusu ve o kokuya olan tutkusundan yola çıkan Atelier Rebul’ün ‘Amber’i Tuvanam İlkbahar - Yaz 2014 defilesine eşlik ediyor. Tuvanam koleksiyonu için özel üretilen Atelier Rebul ‘Amber’ dönemin romantizmine, hayalperest kadınına ithaf ediliyor. Defile, çarşamba 20.30’da. 

Bu seferki sürprizi Ebru Şallı
ADL+CENGİZ ABAZOĞLU

Her yıl muhteşem tasarımlarıyla modaseverlerle buluşan adL+Cengiz Abazoğlu koleksiyonları, defileye çıkan sürpriz ünlü isimlerle şaşırtmaya devam ediyor. Bu yılın konuğu ise iki çocuk annesi ünlü manken Ebru Şallı. Abazoğlu’nun adL için hazırladığı koleksiyonun adı ‘Revan’. Yarın saat 15.30’da görücüye çıkacak olan koleksiyon, 60 parçadan oluşuyor.

İlhamı hıdrellez
DB BERDAN

DB Berdan 2014 yazı için hazırladığı koleksiyonunda hıdrellezden ilham alıyor ve özgün bir yorumunu yapıyor. Şaman kültüründe doğanın doğuşunu karşılayan Hıdırellez bu kez bir koleksiyonda baştan doğuyor. Hıdrellezin törenlerini ve doğanın gerçeküstü yorumunu desenlerde kullanan DB Berdan 2014 koleksiyonunda hologram etkili pantolonlar ve detaylar görebilmek mümkün. DB Berdan, moda haftasında 40 Look ile yer alacak. Defilenin styling’i de yine kendilerine ait. Defile yarın saat 12.00’de izlenebilir.

Ajda Pekkan podyumda
RAISA-VANESSA SASON

Süperstar Ajda Pekkan başta olmak üzere birçok ünlü ismin kıyafet tasarımlarını yapan Sason kardeşlerin ‘Crystallized’ koleksiyonu Roma oymalarının motifleri, egzotik ve arkeolojik şaheser vitrayların izlerini barındırıyor. İlk defa solo defile yapacak olan Raisa ve Vanessa Sason, 21’inci yüzyılda karanlık çağda kadının asaletini, ışığını ve güçlü duruşunu gösteren bu özel koleksiyonunu misafirlerin beğenisine sunacak. ‘Crystallized’ defilesi perşembe saat 12.00’de Kuruçeşme Arena’da. Podyumda Ajda Pekkan da yürüyecek. 

Kolejli İngilizler...
SERDAR UZUNTAŞ

Serdar Uzuntaş, Londra Moda Haftası ve Floransa Pitti Uomo Fuarı gibi moda dünyasının en önemli etkinliklerinde gerçekleştirdiği koleksiyon sunumlarından sonra ilk defilesini, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da gerçekleştiriyor. Koleksiyonlarındaki İngiliz çizgisini, yeniden yorumladığı Türk motifleriyle zenginleştiren tasarımcı, ‘A Day at the Seaside’ adlı 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonu için ilhamını İngiltere’nin Brighton sahillerinde dama oynayan, kanoya binen, sportif aktivitelerle tatillerini geçiren İngiliz kolej öğrencilerinden alıyor. Tasarımlarıyla ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden tasarımcı, koleksiyonunu 9 Ekim 2013’te saat 17.00’de sunacak.

Lazer kesimli deriler
SONGÜL CABACI

Songül Cabacı’nın Hermetika yazıtlarından etkilendiği ilkbahar - yaz 2014 koleksiyonunda lazer kesimler dikkat çekiyor. Küçük detaylarla zenginleşen kıyafetler, lazer kesimli deri parçalarla ceketler ve yelekler ön planda. Renkler doğadan; beyaz, bulut mavi, kirli somon. Defile 9 Ekim Çarşamba saat 12.00’de Kuruçeşme Arena’da.

Şapkalar direnişe!
MERVE BAYINDIR

Türkiye’nin sayılı şapka tasarımcılarından Merve Bayındır, bu sezon ilk kez katıldığı etkinlik kapsamında yarın saat 15.00’te ‘#dirensapka’ adını verdiği İlkbahar/Yaz 2014 koleksiyonunu sergiliyor. Malum, şapka son 50 senede popülerliğini günbegün yitirmiş bir aksesuvar. Gündelik hayatın değişimine paralel gelişen bu şartlar altında 50 senedir hayatta kalma mücadelesi veren, modern dünyaya direnen şapkalar; özgürlük, var olma ve yaşam hakkı için direnenleri destekliyor. En çok da kendileri için direnemeyen ağaçlar için başladıkları direnişi bir sesini duyurma, özgürlüklerini savunma mücadelesine dönüştürenleri… Merve Bayındır, Studio alanında gerçekleşecek sunumunda, farklı bir enstalasyon çalışması ile hazırladığı her bir şapkayı renkler vasıtasıyla direniş ruhunun sembollerine bağlıyor. Şapkalarda tasarımcı sinimay, bukram, abaca, devekuşu tüyü, kaz tüyü, egzotik kuş tüyleri, çeşitli kumaşlardan el yapımı çiçekler ve el yapımı kelebekler, hasır örgü ile İngiliz ve Fransız şapka tüllerini bir araya getiriyor. Üretimde kullanılan kuşlar asla sadece tüyleri için öldürülen hayvanlardan seçilmiyor. Tasarımcı, hayvanların kürkü ya da tüyleri için öldürülmelerine şiddetle karşı çıkıyor.