Soykırımın kahramanı

Yahudi soykırımı denince, akla gelen en ünlü kahraman şüphesiz Anne Frank. Onun gibi hayatını kamplarda kaybeden daha en az on milyon kişi olduğu halde, belki toyluğundan...
Haber: MELİS ÇELEBİ / Arşivi

Yahudi soykırımı denince, akla gelen en ünlü kahraman şüphesiz Anne Frank. Onun gibi hayatını kamplarda kaybeden daha en az on milyon kişi olduğu halde, belki toyluğundan, belki 25 milyon adetten fazla satan ve 60 dile çevrilen günlüğünden, belki de kendisinin de dediği gibi 'öldükten sonra bile yaşamak istemesinden', Anne Frank'ın adını duymayan hemen hemen yok gibidir.
İşte Karaköy'ün ara sokaklarından birindeki Schneidertempel Sanat Merkezi'nde açılan Anne Frank - Günümüz İçin Bir Tarih Sergisi, tarihin bu ünlü karakterinin süzgecinden Nazi zulmünü konu ediyor. Sergide, fotoğraflar, küçük kızın günlüğünden alıntılar ve metinler ile Anne'nın yaşamından kesitler sunulsa da; bu sergi aslında sırf onun değil, yaşamına son verilen milyonların bir yansıması.
Anne, ailesiyle beraber saklandığı bir evin gizli bölmesinde korkuyu, çaresizliği, aşkı ve acıyı yaşadı. Bunları yaşamakla kalmadı, 12 Haziran 1942'den 1 Ağustos 1944'e kadar tuttuğu hatıra defterine sığdırmayı da başardı. Kendi evinden ayrılıp, karanlık bir dünyaya yol aldığında, "Sanırım bu evde kendimi hiç evimde gibi hissetmeyeceğim ama bu, burasını rahatsız edici bulduğum anlamına gelmez. Sadece kendimi çok özel bir pansiyonda tatil yapıyor gibi hissediyorum," diyen küçük kızın tatili ne yazık ki Bergen Belsen ölüm kampında sona erdi. Her şeye rağmen o, çatı katında geçirdiği yıllar süresince Yahudi olduğu için duygularının peşinden gidemeyeceğini, cesur ve güçlü olmak zorunda olduğunu öğrendi. "Bu korkunç savaş bir gün bitecek, biz de yalnız Yahudi değil insanlar olacağız," diyen Anne, içindeki o ümit kıvılcımını hiç yitirmedi.
İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu'nun işbirliği ile açılan; küratörlüğünü Suzy Hug Levy'nin, organizasyonunu ise Suzet M. Sidi'nin yaptığı sergi, şu anda yaklaşık 30 ülkede sergileniyor. Anne Frank, Nazizm ve II. Dünya Savaşı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için kullanıma açık olan bir CD-ROM var. Ayrıca Anne'nın ve ailesinin dış dünyayla bağlantısını sağlayan Miep Gies'in o günleri anlattığı bir video da sergide seyredilebilir. Yolunuz Karaköy'e düştüğü takdirde 31 Ekim'e kadar açık olan sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
Tel: (0212) 249 01 50