Söz-müzik-aranjman hepsi birden Cem Özel

Söz-müzik-aranjman hepsi birden Cem Özel
Söz-müzik-aranjman hepsi birden Cem Özel
Türk elektronik müzik sahnesinin sevilen gruplarından Wufi'den tanıdığımız Cem Özel ilk solo albümü 'İnim İnim'le karşımızda. Albümü neredeyse tek başına kaydeden Özel'le müzikal macerasını konuştuk.
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

İlk albümünüz ‘İnim İnim’i neredeyse tamamen kendiniz yapmışsınız. Nasıl başa çıktınız bütün albümle?
Yola çıkarken aklımda bu vardı zaten; kendi albümümü baştan sona, kimseye ihtiyacım olmadan yapabilmek. Bu konuda Prince’e çok gıpta etmişimdir hep. Onun ilk albümleri öyledir; çalmış, kaydetmiş, aranjman, prodüksiyon, her şey Prince’e ait. Davulları Tunç Çakır çaldı, onun dışında her şeyi ben çaldım. Gitarları, bası, klavyeleri, vokalleri ben yaptım. Söz, müzik, aranjman bana ait. Ali Rıza Şahenk de bana stüdyoda yardım etti, toplam üç kişiydik stüdyoda.
Müzik üzerine bir eğitim almış olmalısınız...
Aslında ben müziğin içine doğdum diyebilirim. Babam mühendis olmasına rağmen müzikle çok ilgili biriydi, birçok enstrüman çalardı hobi olarak. Ben de ilkokulda klavye dersleri almaya başladım, şarkı söylemeye de o zaman babamın eski iki katlı orguyla başladım. Ortaokulda sıra gitara geldi. Onu kendim öğrendim, yine babamın eski gitarıyla tabii... Lisede gruplar, konserler vs., içinde olunabilecek her türlü müzikal faaliyetin içindeydim. O yaşlardan beri, müzikten başka bir şeyi, müzik kadar ciddiye almayacağımı biliyordum.
Sonra kendinizi Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde buldunuz...
Evet ama baktım olmayacak, bıraktım. İngiltere’ye gidip müzik okumak istiyordum çünkü. Liverpool’a gittim. Zaten orada doğmuştum ve eş dost vardı orada. Liverpool’da bir müzik okulunda popüler müzik çalışmaları diye bir bölüme girdim. Ama o daha çok işin genel kültür kısmıyla alakalıydı, o yüzden ondan da pek hoşlanmadım. Başka bir okula geçip orada müzik prodüksiyonu eğitimi aldım. Aradığımı orada buldum diyebilirim. Epey bir şey öğrendim okulda.
Sizi daha önce Wufi adlı gruptan tanıyoruz. Solo projeniz Wufi’deki çalışmalarınızdan epey farklı...
Ali Rıza Şahenk, Can Saban ve ben kurmuştuk Wufi’yi. Elektronik, funk, İngilizce sözlü müzik yapıyorduk. 2008’de bir de albüm yayımlamıştık; sözleri besteleri ben yapıyordum. Sürekli gidip geliyordum İngiltere’den. Bir yandan da Can Bonomo’nun albümünü yapmaya başlamıştık ekipçe. Can ve Ali Rıza o işi devam ettirdiler sonra. Türkiye ’de İngilizce sözlü elektronik müzik yapıyorsanız, ulaşabileceğiniz kitle kısıtlı. Biz Wufi’yle bu kitlenin sınırlarını zorladık gibi hissediyorduk zaten.
Sıkı dinleyicisi olarak sorayım, Wufi defteri kapandı mı?
Wufi bitmedi aslında, grubu rölantiye aldık diyelim.
Peki tekrar albüme dönelim. Neden Türkçe söz yazmayı tercih ettiniz bu kez, maddi kaygılar mı?
Ben Türkçe şarkı yazamamama takmıştım aslında, biraz üstüne gitmek istedim bunun sadece. Anadolu rock’la, saykodelik müzikle haşir neşir olup ben de yazabilirim kafasına girdim. Denemeye başladım, iki senemi filan aldı. Bir yandan da şu anda yaptığım, Wufi’ye oranla daha geniş bir kitleye yayılabilecek bir müzik tabii. Türkçe bir kere... Öte yandan, yaptığım şeylerin beğenilmesini, çok satmasını tabii ki isterim ama birincil hedefe bunları koyamam. O zaman yaptığım şeyin orijinalliğinden çalmış olurum.
Neredeyse tek başına ortaya koyduğun bu işten memnun musun peki?
İçimde birikenleri dışarı attım diyebilirim. Geri bakınca, şunu şöyle yapsaymışım diyorum bazen ama anlamı yok. Özelimi açtım aslında ben bu albümde. Sözler kurgu filan değil mesela. Hatta albümün ilk aşamalarında insanlara dinletmeye utanıyordum! Çok içimi görüyorlar gibiydi. Sonradan aştım tabii. Bir şey yaptım, ortada duruyor o iş, neyse o. Belli bir janrı yok mesela. Janr bana hem anlamsız geliyor hem de artık takip edemiyorum, sürekli post-janrlar çıkıyor. Benim gitmek istediğim, gidiyormuşum gibi gözüken hat biraz saykodelik, biraz funk.
Benim kulaklarım biraz arabesk de seçti albümde.
Müziğinde olmayabilir ama genel tınısına, sözlerine sinmiş olabilir. Bilinçaltımdan çıkmış olabilir. Doğrudur.
Cem Özel konseri, bu akşam saat 22.00’de Karaköy Nublu’da.