Sözün bittiği yerde dayak başladı!

Sözün bittiği yerde dayak başladı!
Sözün bittiği yerde dayak başladı!
İsrail'de Dudu Topaz isimli talk şovcu, program önerilerini geri çeviren yöneticilere saldırı düzenlettiği iddiasıyla gözaltına alındı


TEL AVİV - İsrail’in önde gelen televizyon kanallarının yöneticilerine yapılan saldırılar ve saldırıların arkasında, bir zamanlar "rating kralı" olarak anılan Dudu Topaz isimli talk şovcunun bulunduğu iddiası, ülkenin haber gündeminin ilk sıralarına yerleşti.
Gazeteler, televizyonlar ve radyolar konuyla ilgili haber ve programlara ağırlık verirken, polis, TV yöneticilerine yönelik art arda düzenlenen saldırılarla ilişkili olduğu gerekçesiyle Dudu Topaz’ı (62) gözaltına aldı. Polis, yöneticilere saldırıların, Topaz’ın önerdiği televizyon programlarının reddedilmesi nedeniyle yapıldığı şüphesini taşıyor.
1990’lı yılların en bilinen isimlerinden olan Topaz’ın, son birkaç yıldır ekranlardan uzak kaldığı ve programlarına yer verilmediği belirtiliyor.
Tel Aviv Sulh Hukuk Mahkemesi, Dudu Topaz’ın gözaltı süresinin 8 gün daha uzatılmasına karar verdi. Polis, bir süredir Kanal 2 televizyonunun üst düzey yöneticileri Avi Nir, Şira Margalit ve sanatçı menajerlerinden Boaz Ben Zion’a yapılan saldırıları soruşturuyordu.
Topaz’ın, aylardır sürdürülen gizli soruşturmaların ardından gözaltına alındığı bildirildi. Saldırılar, geçen yıl kasım ayında, İsrail’in önde gelen özel televizyonlarından Kanal 2’nin üst yöneticisi Avi Nir’in, evinin yakınında saldırıya uğramasıyla başlamıştı. Avi Nir, polise kendisine saldıranların, "Sen televizyondan Avi Nir misin" diye sorduktan sonra dövmeye başladığını anlatmıştı.
Bu saldırıyı ocak ayında Boaz Ben Zion’a yapılan saldırı takip etmiş, iki hafta kadar önce de Kanal 2 televizyonunun başkan yardımcısı Şira Margalit (40), evinin dışında saldırıya uğramıştı. Dövülüp hastanelik olan Şira Margalit’in burnu kırılmıştı.
İsrail medyası, Topaz’ın söz konusu kişilere yönelik saldırılar için, daha önce güvenlik görevlisi olarak çalışan iki kişiyi tuttuğunu belirtmişti. Bu kişilerle birlikte, Topaz’ın saldırganları tutmasına yardımcı olduğu belirtilen, yine güvenlik görevlisi bir komşusu da hafta sonu polis tarafından gözaltına alındı.
Polis ayrıca, Dudu Topaz’ın İsrail’in bedava dağıtılan gazetelerinden İsrael Hayom’un (İsrail Bugün) yayın yönetmeni Amos Regev’e de saldırı planladığı ihtimalini göz önünde bulunduruyor. İsrail radyosu, Regev’in, Topaz’ın gazetede yazma önerisini geri çevirdiği için bu kişilerin arasının bozuk olduğunu bildirdi.
Bir polis yetkilisi, Jerusalem Post gazetesine, Topaz’ın, "saldırıya uğrayanlar tarafından programlarının reddedildiği için bu işi yaptığını düşündüklerini" ifade etti. Soruşturmalarda, Topaz’ın tehdit mesajları ve saldırıların yapıldığı alanlara çok yakın yerlerde bulunduğu da ortaya çıktı.
Topaz’ın avukatı ise ordu radyosuna yaptığı açıklamada, müvekkilinin tamamen şoka girdiğini belirtti ve suçlamaları reddetti. Topaz da gazetecilerin soruları karşısında "Güldürmeyin beni" diyerek, iddiaların ispatlanmasını istedi.
Verilen bilgiye göre, Topaz daha önce de 2003 yılında, bir radyo çalışanını zorla öptüğü, bir TV sunucusunu yanağından çimdiklediği gerekçesiyle çeşitli kadın örgütlerinin tepkisini çekmiş, ancak polis, yeterli kanıt bulunamadığı gerekçesiyle hakkındaki şikayet dosyalarını kapatmıştı.
1995 yılında da programına yönelik olumsuz sözler sarf eden Maariv gazetesinin TV eleştirmenine saldırdığı bildirilen Topaz’ın o dönemde açılan davada, eleştirmene 20 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildiği de ifade ediliyor.
2004 yılında Kanal 2 televizyonu, Topaz’ın programını yayından kaldırmış, ancak yan kanallarında ve sonra Kanal 10’da programları devam etmişti.
1946 Hayfa doğumlu Dudu Topaz, Londra’da oyunculuk eğitimi almış, ülkeye dönüşünde de tiyatrolarda çalışmıştı.
Televizyon dünyasına eğitim amaçlı bir programla adım atan Topaz, 1990’lı yılların başında Kanal 1 televizyonunda komedi ve şov programlarına imza atmıştı. Daha sonra Kanal 2’ye transfer olan Topaz, televizyon programıyla rating rekorları kırmıştı. (aa)