'Spermatozoid' lider öfkesi

Almanya'da mesajı 'Prezervatif kullanmanız gelecekte yaşanabilecek küresel terörü, aktörlerinin doğmasını önleyerek engelleyebilir' olan prezervatif reklamında Mao da kullanılınca Çin öfkeyle ayağa kalktı

PEKİN - Almanya’nın ikinci büyük reklam şirketi Grey Worldwide’ın hazırladığı prezervatif reklamı Çinlileri öfkelendirdi. Bir ecza firması için hazırlanan afişte Mao Zedung, Usame Bin Ladin ve Adolf Hitler’le birlikte spermatozoid olarak resmedilmiş. ‘Prezervatif kullanmanız gelecekte yaşanabilecek küresel terörü, aktörlerinin doğmasını önleyerek engelleyebilir’ mesajını veren ilan, Çinliler tarafından ‘Asya’nın dev liderine hakaret’ olarak nitelendirildi.
Afişteki bir grup spermatozoidin biri saç kesimiyle Mao’yu, diğeri badem bıyığı-saçıyla Hitler’i, üçüncüsü de sakalı-sarığıyla Bin Ladin’i karikatürize ediyor. Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Halkın Günlüğü, internet sitesinde konuya geniş yer verdi. Siteye yorum yazanların çoğu reklamı aşağılayıcı bulduğunu belirtiyor. Reklamcı şirketin Frankfurt’taki Çin Konsolosluğu’na özür mektubu gönderdiği söyleniyor. 

‘Şaşı Mao’ afişi geri çekilmişti

Reklam, uluslararası platformda da çok iyi karşılanmadı. Hazırlık teslerinde 10 üstünden 4.5 puan alabildi. Teste katılanlar ayrıca ilanda çizilen ‘spermatozoid Mao’yla gerçek Mao arasında benzerlik kuramadıklarını da söyledi. Çin’de daha önce de prezervatiflerinde Mao imajı kullanan yerli bir firmanın ürünleri, Mao’yu seks düşkünü gibi gösterdiği eleştirileri alınca piyasadan çekilmişti. Fransız otomobil firması Citroen de geçen yıl İspanya’da yayımlanan reklam afişinde ‘şaşı Mao’ kullanılınca özür dileyip afişi çekmişti. (aa)