Spora başlamak için asla geç değil!

Yaş kemale ermekte ve siz sadece hayalinizde mi koşuyorsunuz??Yıllar önce aldığınız spor aletleri çürüyor mu??Üzülmeyin, spora 50'den sonra bile başlasanız, ömrünüzü uzatma şansınız var...

STOCKHOLM - İsveçli bilim insanlarının 2 bin 200 erkeği, 50 yaşından itibaren inceleyerek yürüttükleri araştırma, hep planladıkları ‘düzenli egzersiz programlarına’ bir türlü başlayamayan ‘tembellerin’ içine su serpecek. Zira araştırmanın sonuçları umut verici, düzenli olarak spor yapmaya 50 yaşında bile başlansa, ömrü uzatmak için hâlâ bir şans var!
Uppsala Üniversitesi’ndeki araştırmada, 50 ile 60 yaşları arasında fiziksel faaliyetlerini artıranların, orta yaştan itibaren düzenli spor yapanlar kadar uzun yaşadığını saptadı. Araştırmalarına 1970’lerin başında, 50 yaşındaki erkeklerle başlayan bilim insanları, her erkeğin fiziksel faaliyet seviyelerini belirledi. Erkekler, yüksek faaliyette bulunanlar, orta seviyedekiler ve hiç spor yapmayanlar olarak kategorilendirildi. Yüksek seviyedekilerde, haftada en az üç saat spor yapan ya da bahçe işiyle uğraşanlar, orta seviyedekinde de birkaç saat yürüyüş yapanlar ya da bisiklete binenler yer aldı. Erkeklerin, 60 yaşına geldiğinde, 50 yaşında yüksek seviyede spora başlayanların hiç spor yapmayanlara oranla 2,3 yıl, orta seviyede faaliyette bulunanlara göre de 1,1 yıl uzun yaşadığı tespit edildi. Kişinin kilosu, alkol ve sigara kullanımı unsurları da göz önünde bulunduruldu.  Araştırma, İngiliz Medical Journal’da yayımlandı. 

İyimser kadının da ömrü uzun...

Pittsburgh Üniversitesi araştırmacılarının da iyimser kadınlara güzel bir haberi var. 1994 yılından beri 50 yaş ve üzerindeki 100 bin kadının sağlık kayıtlarını inceleyen bilim insanları, iyimser kadınların, kötümser hemcinslerinden daha uzun yaşadığını tespit etti. İyimser kadınların herhangi bir sebepten ölme ihtimali, kötümserlerden yüzde 14 daha az. Söz konusu olan kalp hastalıklarından kaynaklanan bir ölüm olunca, bu oran yüzde 30’a çıkıyor.
Araştırmada ayrıca iyimser kadınlarda yüksek tansiyon ve diyabet sorunu olma ihtimalinin de az olduğu, hayata olumlu tarafından bakan bu kadınların sigara içme oranlarının da karamsarlara oranla düşük olduğu görüldü. (Reuters, aa)