Stepten sonra yeni akım

'80'lerdeki aerobik furyasını hatırlar mısınız? Amerika'dan dünyaya yayılan, sadece spor salonlarında kalmayıp o dönemin en ünlü isimleri tarafından hazırlanan video kasetlerle (Evet o zamanlar bir de video vardı) popülerliği artan bu spor '90larda yerini stepe bırakmıştı.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

'80'lerdeki aerobik furyasını hatırlar mısınız? Amerika'dan dünyaya yayılan, sadece spor salonlarında kalmayıp o dönemin en ünlü isimleri tarafından hazırlanan video kasetlerle (Evet o zamanlar bir de video vardı) popülerliği artan bu spor '90larda yerini stepe bırakmıştı. Şimdilerde ise stepi tarihe gömecek yeni bir egzersiz aletinden bahsediliyor: Core Board. Kondisyon kazandıran ve yağ yakmanızı sağlayan bu alet bir üniversiteden çıkmış. Bildiklerimize pek benzemeyen bu üniversite Amerika'nın Boston şehrinde eğitim veren Reebok Üniversitesi.
Ünlü spor markası Reebok'ın kurduğu üniversite merak uyandırıyor haliyle. 1989'da, yüksek spor ve fitness eğitimi için kurulmuş olan üniversite stepin de yaratıcısı.
Şimdi "İyi tamam da üniversite Amerika'da, bize ne faydası olacak?" derseniz Reebok Üniversitesi'nin Türkiye'de bir temsilcisi olduğunu haber verelim: Hillside City Club. Bilinçli ve sağlıklı sporun yaygınlaşması için çalışan Hillside City Club'ın üç eğitmeni Reebok Üniversitesi'ne giderek 'master eğitmen' sertifikası almış.
Reebok Üniversitesi'nin oluşturduğu programlar arasında Core Board, diğerlerinden biraz daha el üstünde tutuluyor çünkü çok ilgi görüyor. Jennifer Lopez, Denzel Washington, David Beckham, Venus Williams gibi ünlüler de Core Board yapanlar arasında.
Üç boyutlu kas çalışması
Gelelim Core Board'un nasıl bir şey olduğuna. Üç eksenli yapısıyla geleneksel egzersiz aletlerinin durağanlığına son veren, değişik denge yüzeyleri üzerinde, farklı eksenlerde hareket edilmesini sağlayan bir alet. Biraz karışık olduysa şöyle söyleyelim, resimlerde de gördüğünüz Core Board'un üzerine çıkıyorsunuz, ayakta, oturarak ya da yan yatarak sağa-sola, ileri-geri ve aşağı-yukarı hareketlerle kaslarınızı çalıştırıyorsunuz. Böylece merkezi kasları eş zamanlı çalıştırarak kas dengesini güçlendiriyor ve hareket kabiliyetini artırıyorsunuz. Özellikle snowboard, wakeboard, tenis, basketbol ve futbol gibi sporlarla uğraşanlar için iyi bir antrenman imkanı da sağlıyor. Tabii bir kısmımız Core Board'la kilo verilip verilemeyeceğini de soracaktır. 1 saatlik derste 534 kalori, dakikada 8.9 kalori yakılıyor.Core Board nasıl doğdu?
Amerikan futbolu takımlarının fizyoterapisti Alex McKechnie, sporcuların oyuna daha çabuk adapte olabilmeleri için rehabilitasyon etkisi yaratacak bir egzersiz aletine ihtiyaç olduğunu düşünür ve bir platform tasarlar.
Tasarladığı egzersiz platformunun farkını "tepkisel, üç eksende hareket edilme kabiliyetine ve her zaman orijinal pozisyonuna geri dönme özelliğine sahip" olması ile açıklar.
1998 yılı boyunca platformu hastalarının duruşunu güçlendirmek, bilek ve dizlerinin dengesini sağlamlaştırmak için kullanan McKechnie'nin bu tasarımı Reebok University tarafından fark edilince, bugünlere gelinir.
Hillside City Club Etiler: (0212) 287 85 85


 • Hillside City Club'ta uygulanan dersler ise şunlar:
  H.A.T. Core: Kalça ve bacak bölgeleri çalıştırılıyor.
  Power Zen Core: Yoga ve Core Board birlikte uygulanıyor.
  Body Core: İp ve top kullanılarak özellikle karın bölgesindeki kasların çalıştırılıyor.
  Athletic Core: Özellikle karın bölgesi kaslarını çalıştıran yüksek tempolu bir ders.
  Hard Core: İleri tekniğin kullanıldığı, yüksek performansın gerekli olduğu bir ders.
  Mix Core: Her derste Core Board üzerinde farklı teknik ve hareketler kullanılan, yüksek tempolu ders.