Steven Spielberg'den beklenmedik seçim!

Steven Spielberg'den beklenmedik seçim!
Steven Spielberg'den beklenmedik seçim!
66. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi Abdullatif Keşiş'in 'Adele'in Yaşamı' adlı filmi aldı. Lezbiyen bir aşk hikâyesi anlatan film sevişme sahneleriyle konuşulmuştu.

Steven Spielberg’ü 1970’ler yeni Hollywood’unu sona erdirip seks dahil yetişkin içeriğe dair ne varsa ana akım sinemadan kovan isim olarak nitelendiren sinema tarihçileri bir kez daha düşünebilir. Çünkü Hollywood devinin başkanı olduğu 2013 Cannes jürisi, Altın Palmiye’yi eleştirmenlerin ‘yıllar sonra seksi layıkıyla perdeye getiren yapım’ olarak tanımladığı ‘Adele’in Yaşamı - La vie d’Adele’e verdi. Tunus asıllı yönetmen Abdellatif Kechiche’in Julie Mahor imzalı grafik romandan uyarladığı ‘Adele’in Yaşamı’ lezbiyen bir aşk hikâyesini anlatıyor. Festival sırasında uzun sevişme sahneleriyle de konuşulan yapımın ödül aldığı sırada Spielberg, alışılmışın dışında bir hareket yaparak yönetmenin yanı sıra Adele Exarchopolous ve Lea Seydoux’yu da sahneye çağırdı.
Bu sene ödül töreniyle ilgili bir diğer ilginç ayrıntı da bir eşcinsel aşk hikâyesini anlatan filme Altın Palmiye verilmeden bir buçuk saat önce Fransa ’da eşcinsel evliliğe olanak tanıyan yasayı protesto için eylemler düzenlenmesi oldu. Coen Kardeşler ‘Inside Llewyn Davis’le Jüri Büyük Ödülü’nü alırken yönetmen ödülü ‘Heli’ filmiyle Meksikalı Amat Escalante’nin oldu. Bruce Dern’ün ‘Nebraska’ ile en iyi erkek oyuncu seçildiği festivalde ‘Artist’ten tanıdığımız Berenic Bejo ise ‘The Past’ filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.