Sting hâlâ taş gibi

Sting hâlâ taş gibi
Sting hâlâ taş gibi
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

10’lu yaşlarımı sürüyorum. Muhtemelen yaşça büyük kuzenlerden birinin olan bir ‘yabancı karışık’ kaset geçiyor elime. İçinden bir şarkıyı başa sarıp sarıp dinliyorum. “Englishman”, “ New York ” filan diyor adam ama tam da anlayamıyorum. Zaten aksanı da bir garip, yeni öğrenmeye başladığım İngilizceye pek benzemiyor. Ne zaman nasıl öğrendim hatırlamıyorum ama Sting’miş ismi. Şarkı da doğduğum senenin hitlerinden biriymiş... Pazartesi akşamı, konser için Ataköy Atletizm Arena’nın yolunu tutarken bunlar var aklımda. Bu sefer şarkının epeyce bir kısmına eşlik edebilirim diye düşünüyorum.
‘If I Ever Lose My Faith in You’yla başlıyor Sting konsere. Sonra ‘Every Little Thing She Does is Magic’, ardından da benimki; ‘Englishman in New York’.
‘Fields of Gold’u, ‘Driven to Tears’ı, ‘Heavy Cloud No Rain’i, ‘Message in a Bottle’ı arka arkaya diziyor Sting. ‘Shape of My Heart’ın ilk notasıyla bir uğultu yükseliyor alanda. Şöyle bir göz gezdiriyorum, dört bir yanım cep telefonu kamerası ışığı dolu .
Sahnede gitarda -uzun zamandır yol arkadaşı olan- Dominic Miller, davulda Vinnie Colaiuta, klavyede David Sancious, elektronik kemanda -sololarıyla seyirciden epey alkış alan- Peter Tickell ve vokalde -gerçekten iyi iş çıkaran- Jo Lawry’nin eşlik ettiği Sting geceyi, solo kariyeri öncesi üyesi olduğu The Police’in unutulmaz şarkısı ‘Roxanne’ ile noktalamaya kalksa da seyirci bırakmadı. O da hiç naz yapmadı; iki defa bis yaptı. Gerçi ilk biste ‘Desert Rose’ için sahneye klarnetiyle Serkan Çağrı ve darbukasıyla Gurur Nar çıkınca, bu bisin “şakacıktan” olduğu çok belli oldu ama olsun. Bu işbirliği için ‘muhteşem düet’ demek biraz abartılı olur. Şarkının ‘Desert Rose’ olduğu, sahnedeki tüm ses karmaşası içinde ancak Sting’in nağmelerinden anlaşılıyordu, net ve çalışılmış bir düet yoktu ortada.
61 yaşındaki Sting, kimi hitlerini es geçtiği konseri ‘Every Breath You Take’in ardından bir bis daha yaparak ‘Fragile’ ile bitirirken; hem sesiyle hem performansıyla (fiziği için de bu minvalde şeyler söylenebilir); “Hâlâ taş gibi” dedirtti.


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  Gold

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kaset

  ,

  dolu

  ,

  Konser