STK'lar iklim konferansından umutsuz

STK'lar iklim konferansından umutsuz
STK'lar iklim konferansından umutsuz
Birleşmiş Milletler öncülüğünde Varşova'da süren iklim konferansında harekete geçmek konusunda yeterli çaba görmeyen sivil toplum kuruluşları ve sendikalar büyük bir gösteri yaptı.

Aralarında Dünya Dostları (Friends of the Earth) ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) temsilcilerinin de olduğu protestocular konferansın yapıldığı Polonya'nın ulusal stadyumuna doğru bir yürüyüş yaptı. WWF sözcüsü "Varşova, sürdürülebilir geleceğe geçiş için önemli bir adım olmalıydı, hemen hemen hiçbir şey olmadı. Hükümetlerin süreçten vazgeçtiklerini hissediyoruz" dedi.

Gazeteport'un haberine göre yıllık konferansla ilgili hayal kırıklıkları yeni değil, ama katılımcılar bu yılki zirvede ilerlemenin özellikle yavaş olduğunu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para konusunda çatışmaya girdiğini belirtti.

Geçen hafta dünyanın en büyük karbondioksit yayan ülkesi Japonya 1990 ile 2020 arasında hedeflediği yüzde 25'lik emisyon kesintisini yüzde 3 civarına düşürmüştü. Japonya hadefteki bu değişikliği nükleer santrallerinin kapanmasıyla açılıyor. Japonya'da 2011 yılında Fukuşima nükleer santralinde deprem ve tsunami nedeniyle meydana gelen kazadan sonra nükleer reaktörler kapatılmıştı.

En büyük kömür tüketen ülke Avustralya hedeflediği emisyon kesintisinde değişiklik yapacağının sinyalini verdi. Ülkede karbon vergisinin yürürlükten kaldırması tartışılıyor. Kanada Başbakanı Stephen Harper diğer ülkelere bu kararı takip etmelerini istedi.