Stresli insanlar 'iyi' ya da 'kötü' alışkanlıklara tutunuyor

Stresli insanlar 'iyi' ya da 'kötü' alışkanlıklara tutunuyor
Stresli insanlar 'iyi' ya da 'kötü' alışkanlıklara tutunuyor
Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan sosyal psikoloji çalışmasına göre bilinenin aksine stres ve baskı altındaki kişiler her zaman aşırı dozda alışverişe ve yemek yemeye yönelmiyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan sosyal psikoloji çalışmasına göre bilinenin aksine stres ve baskı altındaki kişiler her zaman aşırı dozda alışverişe ve yemek yemeye yönelmiyor.
On haftalık süreç boyunca 65 öğrenciyi inceleyen araştırmacılar, stres altındayken fazla yemek yemek gibi kötü alışkanlıklara yönelen insanların yanında, zorlu süreçlerini sağlıklı beslenerek ve spor yaparak geçiren bireyler de olduğunu gösterdi. Özellikle sınav dönemlerindeki durumları incelenen öğrencilerin, uykusuzluk ve stres yüzünden yeni bir şey yapmaya enerjileri kalmadığından eski alışkanlılarına yöneldikleri gözlendi. Ancak önemli fark; herkesin kötü alışkanlıklarına yönelmemesi. Araştırmaya göre, sınav dönemlerinde abur cubura daha çok yönelen kişilerin öncesinde de sağlıklı beslenmeyen bireyler olduğu görülürken, benzer şekilde sağlıklı bireyler de stresli periyodlarında daha çok sağlıklı beslenmeye yönelerek eski alışkanlıklarını devam ettiriyor.


  ETİKETLER:

  spor

  ,

  Yemek

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  uykusuzluk