Su altında çevre toplantısı

Su altında çevre toplantısı
Su altında çevre toplantısı

Altı metre derinlikte 30 dakika süren bir çevre toplantısı yapan bakanlar, bu toplantı için dalgıçlardan iki ay boyunca dalış eğitimi aldı. FOTOĞRAF: reuters

Buzulların erimesiyle sular altında kalacak olan Maldivler'de bakanlar, kamuoyunun dikkatini küresel ısınmaya çekmek için su altında toplantı yaptı

MALE - Dünyanın ilk ‘su altı toplantısı’, küresel ısınmanın neden olduğu erimeden ciddi biçimde etkilenecek olan Maldivler’de gerçekleşti. Hint Okyanusu’ndaki Maldivler’de iklim değişikliğinin etkilerine dikkati çekmek üzere bakanlar su altında toplantı yaptı. Suya ilk olarak devlet başkanı Muhammed Naşid dalarken, onu mayolu ve tüplü bakanlar izledi. 6 metre derinlikte, U biçimindeki masada bakanlar, karbondioksit salımının azaltılması için tüm ülkelere eylem çağrısında bulunan bir karar aldı.
Girifushi adası yakınında düzenlenen ‘ıslak toplantı’ için bakanların 2 ay dalgıçlardan eğitim aldığı açıklandı. 30 dakika süren toplantı Maldivler’deki televizyonlarda canlı olarak izlendi. Devlet bakanı Naşid, daha önce de çeşitli eylemlere dünyanın dikkatini çekmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını, suların yükselmesi halinde Maldivler’in suya gömülecek olmasının kendilerine endişe verdiğini söyledi. Maldivler’de yaşayan 350 bin insanın hayatının risk altında olduğunu söyleyen bakan, dünyanın önde gelen ülkelerinin liderlerine ‘Kyoto’yu imzalayın’ çağrısında bulundu.
Toplantı, masmavi denizi, beyaz kumsallarıyla turistlerin gözdesi olan, 1.192 adadan oluşan Maldivler’in, deniz seviyelerinde görülecek en ufak bir artışla sular altında kalacağına dikkati çekiyor. (aa, Reuters)