Su altından rekor çıktı!

Su altından rekor çıktı!
Su altından rekor çıktı!
Dalgıç Cem Karabay, su altında 135 saat 2 dakika 19 saniye kalarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi


Seyit ERÇİÇEK


İSTANBUL - Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı dalgıç Cem Karabay 135 saat 2 dakika 19 saniye sualtında kalarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Jerry Hall’un 120 saat 1 dakikalık, hocası Namık Ekin’in 124 saat 4 dakikalık sürelerini geçen Cem Karabay havuzdan çıktıktan sonra “Sağlığım çok iyi, şuan dans edip göbek bile atabilirim“ dedi. Cem Karabay’ın sualtında kaldığı sürede destek verenlerin duygularını yazması için açılan deftere vatandaş ilginç notlar bıraktı.

30 Ağustos akşamı saat 19.40 ’da, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi’nin otoparkında kurulan 15 metrekarelik akvaryuma Türk Bayrağı’yla dalış yapan Cem Karabay, 135 saat 2 dakika 19 saniye su altında kalarak dünya rekoru kırdı. Havuzdan çıktıktan sonra yürüyerek basın mensuplarının karşısına gelen Cem Karabay ”Zor şartlar altında bu rekoru kırdım. Biraz buruk bir sevinç yaşadım. İş adamlarına teşekkür ederim, hiçbiri bana destek vermedi. Sudan borçlu çıktım” diye konuştu. Cem Karabay’ın havuzdan çıkma nedeninin sağlık problemi olmadığını belirten Antrenörü Namık Ekin” Sponsor sorunumuz oldu. Cem bu rekoru kırabilmek için 27 bin TL banka kredisi kullandı. Ama Cem, 10 günden çok daha fazla kalabilecek bir yetenek” diye konuştu.-BAŞBAKANIMIZI BEKLEDİM-Havuzdan çıktıktan sonra Medilife Hastanesi’ne götürülen Cem Karabay yapılan sağlık kontrollerinin ardından basın açıklaması düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sudayken ziyaret etmesini beklediğini belirten Cem Karabay “En çok istediğim şeylerden bir tanesi Başbakanımızın gelip beni ziyaret etmesiydi. Vatandaşlardan muazzam bir ilgi vardı. Sabahlara kadar havuzun başında bekleyip bana destek verdiler, bu bana büyük güç verdi“ dedi. Cem Karabay rekoru zor şartlarda elde ettiğini söyleyerek “Önceki rekora sahip olan Jerry Hall kusura bakmasın“ diye konuştu. Guinness hakeminin Pazartesi gelerek kendisine plaket vereceğini söyleyen Cem Karabay sözlerine şöyle devam etti: “ Guinness Hakemi’nin tüm masraflarının karşılanması gerekliydi. Bu bize büyük bir külfet oldu. Bu nedenle hakemin sadece ilk gün buraya gelmesini istedik. Kendisi de bize havuzun içine, üstüne ve etrafına 4 adet kamera koymamızı ve internetten 24 saat canlı yayın yapmamızı, özel bir defter hazırlayarak tanık bulup imzalatmamızı istedi. Biz bunları eksiksiz yerine getirdik. Pazartesi günü hakem tekrar gelerek bana plaketimi verecek. Çok mutluyum, daha fazla su altında kalabilirdim ama geçen her saniye para harcıyorsunuz. Destekçilerim yeterli olsaydı, rekor daha fazla da olurdu. Çünkü rekor kırayım derken borç rekoru kırıyorduk, yani sudan borçlu çıktık. Su içinde özlediğim tek şey nişanlım Samuray’ın kokusuydu, zaten ilk yaptığım şey de onu sarılmak oldu“-SAĞLIK DURUMU İYİ-
Cem Karabay’ı muayene eden Medilife Hastanesi Başhekimi Suat Bilir " Cem sudan çıktıktan sonra tansiyonu biraz yüksekti. Ama kısa süre içinde onu dengeledik. Ellerinde ve ayakların suda fazla kalmaya bağlı laserasyon ( ciltte yumuşama) oluşmuş. Deri 10 gün gibi bir zaman içerisinde kendini yenileyecek. Sol gözünde iltihaplanma var, ancak bunlar ufak sorunlar. Biz kendisini bir gün müşade altında almak istiyoruz ama kendisi bunu istemiyor" dedi. (dha)