Su uyur 'apne' uyumaz

Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa, nedeni uyku apnesi olabilir.
Haber: NURAY KOÇ / Arşivi

İSTANBUL - Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi sorunlarınız varsa, nedeni uyku apnesi olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi, ileriki yaşlarda kalp hastalıkları başta olmak üzere yaşamınızı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uyku apnesi uykuda ölümle bile sonuçlanabiliyor. Özel cihaz ve yöntemleri içeren bir tedaviyle bu rahatsızlığınızdan kurtulmanız artık daha kolay.
Erkeklerde daha fazla
Uykusuzluk, insanın kendini gün boyunca yorgun, bitkin ve uykulu hissetmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da yaptığınız işiniz kalitesi, konsantrasyon yeteneğiniz ve insanlarla karşılıklı ilişkileriniz etkileniyor. Sağlıklı bir insan için genellikle sekiz saatlik uyku yeterli olmasına rağmen, bu süre kişiden kişiye göre değişebiliyor.
Türkiye'de her 100 kişiden beşinde görülen uyku apnesinin belirtilerini hasta kendi başına fark edemiyor. Hasta olanlar genellikle uykudaki anormal durumlardan, eşi ve yakınlarının fark-etmesiyle haberdar oluyor. Erkeklerde daha fazla görülen uyku apnesi hastalığı, menopoz döneminden sonra kadınlarda da aynı seviyeye çıkıyor.
Uykuda boğulma tehlikesi
Uyku apnesinin en önemli belirtileri gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmeler. Uykuya dalma,
uyanma veya rüya görme sırasında hemen herkeste görülebilen bazı solunum düzensizlikleri, bu durumda daha sık yaşanıyor. Uyku apneli hastalarda 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları kimi zaman bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebiliyor. Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, uykuda geçen süre boyunca saatte 20 hatta 100 defa tekrarlayan nefes durmalarıyla boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Tedavi öncesi test yapılıyor
Uyku bozukluğu hastalığının tedavi sinin şart olduğunu belirten Çelikoğlu, şu bilgileri verdi: "Uyku apnesinin kesin teşhisi ve şiddetinin ölçülmesi
için uyku laboratuvarlarında 'poligrafik tetkik' adı verilen incelemelerin yapılması gerekiyor. Uyku sırasında birçok parametrenin kaydedildiği
'poligrafik tetkik' beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında en sağlıklı bilgileri veren yöntem. Bu şekilde solunum hareketleri, uykuda oksijenlenme, kalp ritmi ve EKG kayıtları yapılarak bunların beden üstündeki etkilerini inceliyoruz."
Uyku testlerinden sonra elde edilen bilgiler değerlendirilerek hastanın tedaviye ihtiyacı olup olmadığına karar veriliyor. Günlük aktiviteler sırasında, özellikle araba kullanırken uyuklamalar, iş kazalarına yol açabilecek durumlar söz konusu ise hemen tedaviye başlanmalı. Ayrıca aşırı yorgun, uyku apnesine bağlı yüksek tansiyonlu, düzensiz kalp atışları olan kişilerde veya saatte 40'ın üzerinde apne sayısı tespit edilenlerde de tedaviye gecikmemeli.Hayat kurtaran cihaz
Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, uyku apnesi teşhisi konulan bir hastanın önce bir kulak-burun-boğaz uzmanının kontrolünden geçtiğini belirterek şöyle konu "Cerrahi veya ilaç tedavisi gerektirmeyen uyku apnesinin, en etkili tedavisi Continious positive airway pressure (CPAP), yani kesintisiz pozitif basınç tedavi cihazının kullanılması.
Hastanın burnuna yerleştirilen, yumuşak silikon bir maske ve bunu cihaza birleştiren bir hortumdan ibaret olan cihazın kullanılmasındaki amaç, hastaya devamlı hava basıncı uygulamasıyla uyku sırasında kapanan üst solunum yollarını açık tutmak. Cihazın etkisiyle yorgunluk, uyuklama gibi belirtiler kayboluyor, hastanın günlük aktivitesi ve canlılığı artarak horlamalar kesiliyor. Artan dinamizm, şişman hastaların zayıflamasını ve sağlıklı kilolara ulaşmasını sağlıyor. Hastaya elektrotlar bağlayarak uyku esnasındaki aktivitelerini ölçtükten sonra da gereken tedaviyi uyguluyoruz."
Bilgi için: Florence Nightingale Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi, 0212 224 49 50