Süleyman'dan muhteşem resital

Süleyman'dan muhteşem resital
Süleyman'dan muhteşem resital

Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan Flarmoni Orkestrası 3 Kasım da İş Sanat ta sahnede.

İstanbul, klasik müzik sezonunu birbirinden önemli konserlerle karşılıyor. Halit Ergenç de Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler'in resitaline eşlik edecek.
Haber: SERHAN BALİ - serhan.bali@radikal.com.tr / Arşivi

İş Sanat, Borusan, Akbank ve CRR’nin kasım ayının ilk günlerinden itibaren devreye girmeleriyle birlikte İstanbul ’un 2012-13 konser sezonu özlediğimiz devinime kavuşuyor. İş Sanat Konser Salonu sezonu Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Emre Şen’in 3 Kasım Cumartesi akşamı verecekleri konserle açıyor. İstanbul’da çok az konser veren, Chopin ve Rahmaninof ağırlıklı repertuvarıyla tanıdığımız nitelikli piyanist Şen konserde Rus bestecinin ikinci konçertosunu yorumlayacak. Biletler tükenmiş gözüküyor ama konser günü şans denemekte yarar var. Emre Şen’in solo kayıtlarından oluşan yeni CD kaydının 3 Kasım’da Lila Müzik etiketiyle piyasaya çıkacağını müjdeleyelim. Daha vakit var belki ama biletlerin tükenmesi olasılığına karşılık, BİFO’nun 8 Kasım’daki Lütfi Kırdar konserinde, kemanın kraliçelerinden Viktoria Mullova’ya Şostakoviç’in birinci konçertosunda eşlik edeceğini de hatırlatalım.
Sezonu bomba gibi bir programla açacak olan Borusan Müzik Evi’nin böyle giderse ‘şehrin modern müzik kıblesi’ne dönüşmesi yakındır. Mekânın 2 Kasım’daki sezon açılışı günümüz müziğinin saygın yaratıcılarından Kaija Saariaho’nun bir eserinin dünya prömiyeriyle yapılacak. Ama bu herhangi bir dünya prömiyeri değil çünkü 60 yaşındaki besteciye siparişi veren kurum Borusan’ın ta kendisi! Etkileyici yaratılarında elektronik tınılardan cömertçe yararlanan Saariaho ülkemizde çok sevilen Fransız romancı Amin Maalouf’un bir librettosunu operaya dönüştürerek hatırı sayılır bir üne kavuştu.

Başkirova kaçmaz
Akbank Sanat, artık rayına oturan ‘günler’inden biriyle açıyor yeni sezonu. Kasım ayı boyunca izlenebilecek olan ‘Piyano Günleri’nde 4 değerli piyanist Akbank Sanat’ın kübik sahnesinde izleyiciyle buluşacak. 8 Kasım’da açılışı yapacak olan -Daniel Barenboim’in eşi- ünlü piyanist Elena Başkirova’nın resitali kaçırılmamalı.
Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler’in CRR Konser Salonu’nda 3 Kasım’da verecekleri iki piyano resitalinin aynı akşamki İş Sanat açılışıyla çakışması büyük talihsizlik. Çünkü tanınmış aktör Halit Ergenç’in sesiyle katılacağı bu resital yaratıcı programıyla övgüyü hak ediyor. Ergenç, o akşam Stravinski (Bahar Ayini) ve Debussy çalacak olan kardeşlere, eserlerin öykülerini şiirsel bir dille anlatarak katılacak. Ergenç’in doğal karizmasının yanısıra Dördüncü kardeşlerin üstün yorum gücü ve teknik gösterisine şahitlik etmek isteyecekler için bu konser yerinde bir tercih.
3 Kasım için size bir teklifim daha var. Eğer o akşamı evde geçirmek niyetindeyseniz ve günümüz sahne eserlerinden hoşlanıyorsanız, Bavyera Ulusal Operası’ndan o akşam naklen yayıMlanacak olan Jörg Widmann’ın ‘Babylon’ operasını internet üzerinden izleyebilirsiniz. Gılgamış efsanesinden ilham alan Widmann’ın merakla beklenen eseri bizim de yabancısı olmadığımız Sümer medeniyetinden izler taşıyor. www.bayerische.staatsoper.de


BİFO Prömiyer Lig'de

Plastik sanatlar dünyası için MOMA nasıl bir anlam ifade ediyorsa Londra ’nın simgelerinden BBC Proms Festivali İngiliz klasik müzik dünyası için benzer önem taşıyor. Başka nerede çıktığı o kadar önemli değil, eğer Royal Albert Hall’un devasa kubbesi altında yerini almışsa bir orkestra, İngilizlerin gözünde ayrı bir değer kazanıyor. Şimdi bir Türk orkestrası İngiltere prömiyer liginde oynamaya hazırlanıyor! Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli’den aldığım bilgiye göre BİFO şef Sascha Goetzel yönetiminde 2014 yazında anlı şanlı BBC Proms Festivali’nde sahneye çıkacak. Darısı diğer orkestralarımızın başına!


Say'ın eserleri dünyada

Fazıl Say ’ın ‘ İstanbul Senfonisi’ ve ‘Hezarfen’in icralarını içeren yeni CD kaydı 5 Kasım’da tüm dünyada satışa sunuluyor. Naive etiketli bu çalışma sanatçımızın bestelerinin bu seçkin firmadan çıkan üçüncü kaydı olacak. Say’ın 2003 yılında ‘Black Earth’ ve 2009 yılında ‘1001 Nights in Harem’ adlı CD kayıtları da yine aynı firma tarafından yayımlanmıştı. Say’ın eserleri kayıtta Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni ve Dan Ettinger yönetimindeki Mannheim Tiyatrosu Ulusal orkestraları tarafından seslendirilmiş. Solist ise Burcu Karadağ. Ekli olarak sunulan DVD kaydında ise çalışma sırasında kaydedilmiş görüntüler yer alıyor.