Sulukuleli rap'çilerin isyanı MoMA'da yankılanıyor

Sulukuleli rap'çilerin isyanı
MoMA'da yankılanıyor
Sulukuleli rap'çilerin isyanı
MoMA'da yankılanıyor
Güncel sanatın önde gelen isimlerinden Halil Altındere'nin Sulukuleli rap'çi gençlerle çektiği 'Wonderland' isimli video, New York'taki ünlü MoMA PS1'ın yanı sıra Almanya ve Sırbistan'daki müzelerde sergileniyor.

Türkiye güncel sanatının önde gelen isimlerinden Halil Altındere, kentsel dönüşüm mağduru Sulukuleli gençlerin kurduğu rap grubu Tahribad-ı İsyan’la birlikte çektiği ‘Wonderland’ isimli videosuyla dünyayı geziyor. İlk olarak İstanbul Bienali’nde gösterilen ve hayli ilgi gören ‘Wonderland’, şimdi de dünyanın en önemli müzelerinden New York’taki MoMA PS1, Almanya ’daki Kunstpalais Erlangen ve Sırbistan’daki Museum of Contemporary Art Vojvodina’da izleyicilerle buluşuyor.
‘Wonderland’ın yer aldığı MoMa PS1’daki serginin küratörlüğünü Klaus Biesenbach yapıyor. 23 Mart’ta açılan sergi 25 Mayıs’a kadar sürecek.
Sulukuleli rap’çilerin boy gösterdiği Kunstpalais Erlangen’daki ‘Affects’ başlıklı sergi ise 4 Nisan–8 Haziran tarihleri arasında görülebilecek. Claudia Emmert küratörlüğündeki ‘Affects’ sergisi Arap yarımadası, İstanbul ve Brezilya gibi çeşitli ülkelerde gerçekleşen toplumsal ayaklanmalardan yola çıkarak, medyanın, kamuoyunu şekillendiren duygu rejimi ve sosyo-politik değişim süreci üzerindeki etkisini sorguluyor.
‘Wonderland’ın Novi Sad’daki Museum of Contemporary Art Vojvodina’daki gösterimi ise 4 Nisan’da gerçekleşecek. Stefanie Böttcher küratörlüğünde düzenlenen ‘Beauty lies inside desire’ ismini gösterimde yer alan diğer sanatçılarsa Bertille Bak, Christian Haake, Klara Lidén, Deimantas Narkevicius va Agnieszka Polska.
Çalışmalarında farklı kimlik siyasetlerini, iktidara karşı direniş stratejilerini olduğu kadar alt kültürleri, gelenek ve modernite arasındaki hiyerarşileri ve sanatın içindeki kemikleşmiş anlayışları mizahın ve ironinin diliyle sorunsallaştıran Halil Altındere, ‘Wonderland’da 600 yıldır Roman nüfusuna ve kültürüne ev sahipliği yapan Sulukule semtinin gençlerinin kurduğu hip hop grubu Tahribad-ı İsyan ile çalışıyor. Sanatçının klip ile video sanatı arasında gezinen farklı bir film dilini ilk kez kullandığı çalışması, bir alt kültürün içinde (Roman), başka bir alt kültürün (hip-hop) nasıl yeşerebileceğini gösteriyor. Kentsel dönüşüm sebebiyle yıkılan mahallelerinin yerine yapılan TOKİ evlerinin vaat ettiği refah, aslında sadece toplumsal eşitsizlik, yoksulluk ve altyapı sorunlarını açığa çıkarmaya yararken Sulukulelilerin müzik ve dansla yoğrulmuş köklü yaşam biçimlerini baskılıyor. Videoda Tahribad-ı İsyan grubunun haykırdığı İstanbul’un betonlaşma, soylulaşma ve ‘temizlenme’ serüveni, Altındere’nin etkili görselliğiyle eşleniyor ve ortaya unutulması/hazmedilmesi zor, rüya gibi bir gerçeklik çıkıyor.
Halil Altındere’nin Gezi direnişi sırasında Taksim Meydanı’nda çektiği bir fotoğraf ‘Acil Alternatifler’ başlıklı proje kapsamında Viyana’nın saygın sanat kurumlarından Secession’ın dış cephesinde sergileniyor.