Süpermodeller uçuşta!

The Mirror gazetesinin manşetinde Naomi Campbell'ın ağzından uyuşturucu bağımlısı olduğuna dair sözler yer alınca olanlar oldu.

The Mirror gazetesinin manşetinde Naomi Campbell'ın ağzından uyuşturucu bağımlısı olduğuna dair sözler yer alınca olanlar oldu. Naomi, The Mirror'ı özel hayatına saldırdığı gerekçesiyle mahkemeye verdi. The Mirror da, Naomi'nin halkı kandırdığını iddia ediyor. Amerikan televizyon sunucusu Barbara Walters'ın şovuna konuk olan süpermodel, kendisine şimdiye kadar hiç uyuşturucu ikram edilmediğini belirtti. Açıkçası, kokainle iç içe bir sektörde çalışan birine, bugüne kadar hiç uyuşturucu ikram edilmediğine inanacak kadar saf değiliz hiçbirimiz. Zaten geçen haftalarda yaptığı açıklamalarla ortalığı karıştıran Naomi'nin eski asistanı da, genç mankenin her yere kokain taşıdığını belirtmişti.
Bu tartışmada Naomi aslında suçlu değil, kurban. 1985'te keşfedildiğinde, Naomi 14 yaşında okullu bir kızdı. Varoşlardan gelme bir kız için hayat, sürreal ve yorucu moda dünyasının baskısı olmadan da haliyle zor.
İşin içinde ırkçılık mı var?
Naomi'nin bir avantajı, Anonim Narkotikler Derneği'ne gitmiş olması. Ne kadar hatalı olsa da, birçok meslektaşının aksine, aptal değil. Modanın tarihi, aklını kullanmayan mankenlerle dolu. 70'lerin ünlü modeli Gia Carangi, bugün işinden çok, bir eroin bağımlısı olmasıyla ve 1986'da AIDS yüzünden ölümü ile hatırlanıyor.
Geçmişle kıyasladığımızda, Naomi'nin uyuşturucu ile olan münasebetinin evcil olduğu söylenebilir. 70'lerin başında bir otel odasında, o gece eğlenceyi biraz abartan bir mankenin, tecavüz edilip yakılmış
cesedi bulunmuştu. Bu Naomi'nin başına gelmezdi. Tabii onun da ufak tefek falsoları yok değil. Mahkeme salonlarına hiç de yabancı olmayan Campbell, birinin kafasına cep telefonuyla vurmaktan yargılanmıştı. Ama unutmamak lazım ki o, Mike Tyson ve Robert De Niro'nun eski sevgilisi. Geçirdiği sinir krizleri dillere destan. Bu meslekte emeklilik zamanı geldiği halde, hala mankenlerin en pahalısı. Paparazziler sizi de adım adım takip edip en küçük hatanızı yakalamak için pusu kursa, gazeteler manşetlerinde hayatınızı eleştirse, siz de sinirlenirsiniz.
Belki de Naomi'nin acımasızca eleştirilmesinin altında, ırkçılığa olan gizli bir eğilim yatıyordur. Sanki basın, sokaktan gelen bir zenci kızın tavrını kaldıramıyor. Naomi Campbell bir cadı olabilir. O da onun ayrıcalığı. Bir diva olacaksanız, bir diva gibi davranmalısınız.Dünden bugüne, bağımlı mankenler
1997'de David Sorrenti adlı fotoğrafçının aşırı dozdan ölümü moda dünyasının ipliğini pazara çıkardı. Sorrenti'nin kız arkadaşı James King idi, erkek kardeşi de Kate Moss ile flört ediyordu. Sorrenti'nin ölümü modanın A sınıf narkotiklerle olan ilişkisini
açığa çıkarırken, genç mankenlerin karşılaştığı baskıların da açık bir ispatı oldu.
Kendisine ilk kez eroin ikram edildiğinde, King henüz 14 yaşındaydı. Moda editöründen fotoğrafçısına etrafındaki herkesin, sürekli uyuşturucu kullandığını gören King, doğal olarak uyuşturucuya bulaşmış. "Eroini hiç damardan almadım, sadece burnuma çektim," deyip ekliyor: "İskelet gibiydim, gözlerimin altı da mosmordu ama istedikleri görüntü de buydu."
Eroin şıklığı
İşte 'heroin chic' akımı dedikleri buydu. Eroini popüler hale getiren akımın temsilcisi
ise Corinne Day'in İngiliz Vogue'u için çektiği ve zamanında bizde bile tartışılan fotoğraflarıyla Kate Moss oldu. Akıntıya kapılan King sonunda uyuşturucu bağımlısı oldu. Bu alışkanlığı ona pahalıya mal oluyordu ama parası vardı. Binlerce dolar kazanan 15 yaşında bir kız olarak, istediği an uyuşturucu satın alabiliyordu. Dergiler de hem onu kötülemeyi hem de onunla çalışmayı sürdürdüler.
Kate Moss, Sorrenti sahnesinin önemli bir oyuncusuydu. 1998'deki bir belgesel için verdiği röportajda, uyuşturucuyu herhangi birinden daha fazla kullanmadığını, özellikle
de Sorrenti'ye olanlardan sonra eroine asla yaklaşmadığını anlattı. Moss'un bu açık yürekli tavrı halk için şüphesiz Naomi'nin hiç koşulsuz 'hayır'ından daha uyumluydu. Yine de Campbell, uyuşturucu kullandığı iddialarını reddettiği için suçlanabilir mi? Birçok süpermodel bu endüstride uyuşturucudan
iz görmediklerini belirtiyor. Cindy Crawford uyuşturucu söylentilerini duyduğunu ama hiç görmediğini anlatırken, Christy Turlington ise alkol ve uyuşturucuyu okul yıllarında kullandığını ancak modelliğe başladığından beri tekrar denemediğini belirtti. Anjelica Huston, 70'lerde Studio 54'te iki gece geçirip kokaine saldırdığını anlatıyor. Iman ise seks, uyuşturucu ve rock'n'roll'dan payına düşeni fazlasıyla almış.
Yalnız ruhlar
O dönemde eroinin popüler olmamasına karşın kokain her yerdeydi. 70'lerin top modelleri Jerry Hall ise moda dünyasının çok yalnız bir yer olduğunu, dolayısıyla bir çok mankenin, kendilerini pohpohlayan ve uyuşturucu ikram eden adamlara kandığını, sonlarını da uyuşturucunun hazırladığını belirtiyor.
Bir moda şovuna katılmış olanlar, orada yaşanan kaosu bilir. Fotoğrafçılar podyumun çevresinde birbirlerini ezer. Moda editörleri
ön sıradaki yerleri için kavga eder. Herkes etrafta bir tavırla salınır. Podyumun arkasında yaşanan stres ve sıkıntı da inanılmazdır. Kızlar bir kuaför ve makyör ordusunun saldırısına uğrar, bu sırada bir dizi televizyon ekibi onları çalışırken görüntüler. Şampanya da sular seller gibi akar. Bu çılgınlığın ortasına atıldığında, yeniyetme bir kızın sakinleşmek için ufak tefek bir şeyler almasına şaşmamak lazım.
Tıpkı ünlü manken Amber Valetta'nın, 16 yaşında bir kızın 'korkutucu' moda dünyasındaki insanlarla ve olaylarla nasıl başa çıktığını anlayamadığını belirtip aynı zamanda denemek istediği her şeyi denediğini eklediği gibi...


Bizde kimler var?
Türkiye'de de uyuşturucudan gözaltına alınan kağıt bebeklerin haberleri, zaman zaman gündemde yerini alıyor. Bakalım şimdiye kadar Türkiye'deki manşetlerden kimler geldi, kimler geçti.
 • 1998'de ünlülere yönelik olarak başlatılan uyuşturucu operasyonunda Zümre, Gözde Tan, Ebru Şallı ve Sevda Demirel, extacy kullanmak suçuyla gözaltına alındı.
  İftiraya uğradığını belirten Ebru Şallı, diğer manken arkadaşlarını da arkasına alarak, sigara bile içmediği konusunda ısrar etti.
 • 22 Mayıs 2001'de Tarabya'daki bir eve düzenlenen operasyonda yakalanan 9 kişinin arasında sunucu Yalçın Dümer ile mankenler Selma Dinçelmas ve Hülya Andaş da vardı.
 • Yasemin Kozanoğlu uyuşturucu olaylarında
  en sık sözü geçen ünlü. Senelerdir uyuşturucu
  kullandığına dair çıkan dedikoduları reddeden
  Kozanoğlu, en son 16 Ekim 2001'de uyuşturucu kullandığını itiraf etti. Onunla beraber gözaltına alınan manken Özlem Selanik ise kendine yönelik iddiaları reddetti.
 • İzmir'de düzenlenen diğer bir operasyonda da İzmir'deki eğlence yerlerinde bazı mankenler aracılığıyla ecstasy haplarının satıldığını saptadı. Operasyonun ilk aşamasında hapların dağıtımını ve aracılığını
  yaptıkları iddia edilen mankenler Tuğçe Nerime Dinçer (19) ve Didem Asıllı (23), Balçova ilçesinde lüks bir dairede, üzerlerinde kokain ve esrar ile ele geçirildi.
 • 1995 yılının Türkiye Erkek Güzeli Karahan Çantay, 2000 yılında uyuşturucu kuryeliği suçuyla iki ay hapis yattı. Ona sorarsanız tuzağa düşürülmüştü.