Süpürge bu yıl 'dayanışma' temasıyla uçacak

Süpürge bu yıl 'dayanışma' temasıyla uçacak
Süpürge bu yıl 'dayanışma' temasıyla uçacak

Suzan Kardeş e Bilge Olgaç Başarı Ödülü verilecek.

16. Uçan Süpürge Film Festivali sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Ankaralılar 9-16 Mayıs arasında 47 ülkeden 106 filmle buluşacak.

Kadınlar, “Hapsedilen fikirlere, kadın cinayetlerine, emek sömürüsüne ‘rağmen’ direniş, devinim, dayanışma” diyor. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali bu yıl 16.’sını düzenleyeceği festivalin başlığını “...Rağmen” olarak belirledi. Gürcistan’dan Filistin’e, Kolombiya’dan Bosna Hersek’e, İran ’dan Hindistan’a toplam 47 ülkeden kadın filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak olan festival kapılarını 9 Mayıs akşamı Devlet Opera ve Balesi’nde yapılacak açılış töreniyle açacak.
Gösterimleri sekiz üniversitede eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek olan festivalde katılımcıları film gösterimlerinin yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşilerle dolu bir program bekliyor. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi, gösterim programı ve etkinlik takvimi 10 Nisan’dan itibaren ‘festival.ucansupurge.org’da yayınlammaya başlayacak.
Festival açılışında gerçekleştirilecek ödül töreninde kimlerin onurlandırılacağı da belli oldu. Festivalin bu yılki onur ödülleri yerli sinemanın bir döneme damgasını vuran isimlerinden oyuncular Perihan Savaş ve Zeynep Aksu’ya gidiyor. Törende bir ödül de sinema ve televizyonun makyaj ustası Suzan Kardeş’e verilecek. Kardeş’e yıllara varan başarılı çalışmalarından ötürü Bilge Olgaç Başarı Ödülü sunulacak.
Festivalde bu yıl ilk kez verilecek olan ‘uğraşına bir ömür veren kadınlara’ ithaf edilen ve bu yıldan itibaren verilmeye başlanacak olan tema ödülünün ilk sahibi ise Yıldız Kenter olacak. Bir hafta sürecek olan festivalde sinemaseverler ilk kez gösterilecek yepyeni filmler, daha önce yayımlanmamış belgeseller ve geleceğin sinemacılarından kısa filmlerin yanı sıra pek çok etkinliğe ulaşma imkânı bulacak.