'Suriye'de insanlar açlıktan aslan yedi'

'Suriye'de insanlar açlıktan aslan yedi'
'Suriye'de insanlar açlıktan aslan yedi'
Suriye'de insanların açlıktan hayvanat bahçesindeki aslanı yediği iddia edildi. İç savaşın pençesindeki ülkede, kedi, köpek ve eşek eti yenilebileceğine dair fetva yayınlanmıştı.

Suriye ’de sokak ortasında kesilen bir aslana ilişkin görüntüler, sosyal medyayı salladı. Kaynağı tam olarak belirlenemeyen fotoğraf, iç savaşın pençesindeki ülkede insanların açlıktan hayvaanat bahçesindeki hayvanları yediği iddiasıyla paylaşıldı.
Fotoğrafta aslanın Şam yakınlarında Doğu Guta bölgesinde El Şema Hayvanat Bahçesi’nin aslanı olduğu iddia edildi. Hayvanın neden ve nasıl öldüğüyse henüz belirlenemedi. Bazı iddialara göre, fotoğraftakiler soğuktan korunmak için aslanın derisini almak istedi. Bazı iddalara göre hayvan derisi yüzülmeden önce zaten ölmüştü. Aslanın Arapça’daki karşılığı ‘Esed’ olduğu için fotoğrafla Esad rejimine mesaj verilmek istendiği de iddia edildi.

KEDİ, KÖPEK VE DOMUZ YİYEBİLİRSİNİZ

Geçen ay Suriye’de açlık çekilen bölgelerde yenilmeleri dinen uygun görülmeyen hayvanların etlerinin de yenilebileceğine dair bir fetva yayınlanmıştı. Din adamları açlığın pençesindeki Guta’da kedi,köpek ve eşek yenilebileceğini söyledi.

Suriye Ordusu’nun kuşatması altındaki Doğu Guta’da 6 aydır yiyecek sıkıntısı çekiliyor. Bölgede Ağustos ayında da kimyasal silahlı saldırıya uğramıştı. Cuma günü isyancıların bölgedeki ablukayı kırmak amacıyla başlattığı çatışmada 100’ü aşkın kişi öldü. Yerel ve uluslararası yardım kuruluşu çalışanlarına göre, Esad güçleri, bölge sakinlerinin açlıktan kırılmasını hedefliyor. (The Independent)