Susan Sarandon: Feminizm biraz eski moda bir sözcük

Susan Sarandon: Feminizm biraz eski moda bir sözcük
Susan Sarandon: Feminizm biraz eski moda bir sözcük
Yeni filmi 'Arbitrage' üzerine The Guardian'a konuşan Susan Sarandon kendisini feministten ziyade hümanist olarak tanımladığını söyledi.

Oyuncu, filmde şimdiye dek alıştığımız güçlü kadın rolünün aksine, multi-milyoner bir koruma fonu yöneticisinin eşi rolünde, kocasının gerisinde bir kadını canlandırıyor. Oynadığı karakter için “Kocası (Richard Gere) kadın karaktere dair kesin yaklaşımlarda bulunurken, birdenbire kadının havaya kalkan eliyle karşılaşınca karısına dair düşüncelerini yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Oynadığım karakter zeki bir kadın, o yüzden seviyorum” diyor, Sarandon. Oynadığı karakterlerin güçlü kadınlar olmadığını düşündüğünü söyleyen yıldız, pek çok kadının hayatında zor kararlar verdiğini, fakat böyle kadınları oynarken kendini güçlü hissetmediğini anlatıyor. Sarandon, pek çok insanın Thelma&Louise’i güçlü gördüğünü bilse de aslında karakterin bir sinir patlaması eşiğinde olduğunu ve yapması gereken şeyi yaptığını düşündüğünden bahsediyor. Söyleşide kendisini feministten ziyade hümanist olarak tanımlayan oyuncu, hümanist olmanın diğer insanlara karşı daha az yabancılaştırıcı bir şey olduğu görüşünde. Sarandon, ‘feminist’ sözcüğünün bir parça modası geçmiş olduğunu düşünüyor: “Kendinizi minimize etmek için kullandığınız bir kelime gibi. Kızım 28 yaşında ve dünyayla ‘feminist’ kelimesi üzerinden bağ kurmuyor, kendi kararlarını ve bedenini kendi kontrol ediyor.”
Aktivist kimliğiyle de tanınan aktrist, 1993 senesinde Akademi Ödülleri’nde HIV için bir konuşma yapmış, Irak Svaşı’nın karşısında yer almış ve Occupy Wall Street hareketinin yanında yer almıştı. Bu konuların bazen kalbini kırdığını söyleyen Sarandon, “Bu şeylere ses çıkarmadan yaşayamam, ama bazen enerjim de çok düşüyor” diye konuşuyor. Ünlü olma halinin sürreel bir şey olduğundan bahseden Hollywood yıldızı, bu yüzden de bu durumu çok ciddiye almıyormuş. İnsanların onu gerçek anlamda tanıdığına inanmayan Sarandon, ilişkileri hakkında konuşmaktan kaçınmasını batıl inançlarına bağlıyor. Öte yandan sokakta yürürken birinin yanına gelip “Sizi seviyorum” demesinin güne güzel başlamanın en iyi yolu olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Bir kadın olarak zor olan şey, kendi kendini ayakta tutabilmek.”


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Hollywood

  ,

  HIV

  ,

  Kadın

  ,

  Ünlü

  ,

  karakter

  ,

  koruma

  ,

  Karşı