Suya gömülmeden sualtına...

Suya gömülmeden sualtına...
Suya gömülmeden sualtına...

Toplantıda kabine üyeleri 6 metre derine inip dalgıçların kullandığı el işaretleriyle anlaşacak. Savunma Bakanı Ameen Faisel de toplantı öncesi bol bol pratik yapıyor. FOTOĞRAF: AFP

İklim değişikliğinin yoğun tehdit ettiği Maldivler'de hükümet durumlarına dikkat çekmek amacıyla sualtında toplanacak. 17 Ekim'deki toplantı için 14 bakan dalış dersleri alıyor

COLOMBO - Maldivler’de bakanlar suyun altında gerçekleşecek bir kabine toplantısına hazırlık amacıyla yoğun bir şekilde dalış dersleri alıyor. Aralıkta Kopenhag’da yapılacak iklim değişikliği zirvesinden önce düzenlenecek sualtı toplantısında amaç, küresel ısınma ve deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle oluşan tehdide dikkatleri çekmek. 17 Ekim’de Devlet Başkanı Muhammed Naşid’in başkanlık edeceği toplantıda kabine üyeleri dalgıçların kullandığı el işaretleriyle anlaşacak.
Toplantıya hazırlık için 14 üyeli kabine temel tüplü dalış dersleri aldı, Naşid ise sertifikalı bir dalgıç olduğu için ders almadı. Toplantıda kabine üyeleri dalgıç kıyafetleri ve ekipmanlarıyla 6 metre derine inecek ve sera gazını kesmeleri için diğer devletlere yönelik bir çağrıyı onaylayacaklar.

‘Yeni yurt’ seçeneği vardı
Sri Lanka’nın güneybatısındaki Maldiv takımadaları iklim değişikliğinin yoğun tehdidi altında. 2007’deki BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde 2100’den itibaren deniz seviyelerinde 18’den 59 santimetreye bir yükselme olması durumunda Maldivler’de yaşama koşullarının yok olacağı uyarısı yapılmıştı.
Toprakların yüzde 80’inden fazlası Ekvator boyunca 850 km’lik alana uzanmış mercan adalarından oluşuyor. Ülkedeki tehlike sebebiyle Naşid, 330 bin vatandaşı için Avustralya, Hindistan veya Sri Lanka’da ‘yeni yurt alma’ seçeneğini gündeme getirmişti. (afp)