Suya sabuna dokunan oyun

Suya sabuna dokunan oyun
Suya sabuna dokunan oyun
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Bir karakolda şüpheli bir ölüm söz konusudur. Protestocunun biri camdan atlamak suretiyle intihar etmiştir güya. Çeşitli kişilerin kılığına girip dolap çevirmekten sabıkası ve aynı zamanda deli raporu olan ‘Deli’, yine tutuklanmak üzere karakoldayken bu işe uyanınca, yeni bir dolap çevirip polisleri maymun etmeye karar verir. Müfettiş hâkim kılığına bürünür ve olaylar gelişir.
Eskişehir Şehir Tiyatroları geçen hafta İstanbul ’daydı. Hem de Dario Fo’nun müthiş satiri ‘Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü’yle. Hep İstanbul’un tiyatroları turneye gider, kimse buraya gelmez, dolayısıyla başka bir şehrin tiyatrosuyla burada karşılaşmak başlıbaşına bir keyifti. Ama çıkardıkları dört başı mamur ‘Anarşist’i izlemek ayrı mutlu etti.
Yönetmen İlham Yazar belli ki metni çok iyi etüt etmiş ve küçük ama önemli yaratıcı mizansen buluşuyla güzel bir reji çıkarmış. Murat Gülmez’in sade dekor tasarımı hoş. Altı kişilik kastın tümü çok başarılı ama ‘delice’ zor bir rol olan ‘deli’ rolünde Ali Eyidoğan resmen döktürüyor. Baştan sona oyunun lokomotifi olan, kılıktan kılığa bürünmeyi gerektiren bu rolün bu kadar tereyağından kıl çeker gibi altından kalkmak büyük yetenek belirtisi. Yolsuzluklar, skandallar, polisin kirliliği gibi konularda bize çok benzeyen İtalya ’dan çıkma oyunu bizim şu günlerdeki ahvalimize uyarlamışlar biraz, tapeler, babacımlar, sıfırlamalar belli yerlere gayet uygun bir şekilde serpiştirilmiş ve seyirci bunlara bayılıyor. Aslında seyirci genel olarak çok coşkulu ve tepkiliydi. Uzun süredir bu kadar oyunla beraber nefes alıp veren bir seyirci görmemiştim İstanbul’da. Demek ki suya sabuna dokununca bir de sahnede o büyülü enerjiyi tutturunca bu seyirciye de direkt geçiyor.