Suyun öte yakasına 'dostluk ağı' attı

Suyun öte yakasına 'dostluk ağı' attı
Suyun öte yakasına 'dostluk ağı' attı
Yunanlı balıkçı Kostas'ın, Türk karasularını ihlal edince Sahil Güvenlik tarafından el konulan ağlarını açık artırmayla satın alan Türk balıkçı Şakir Akdağ (45), ağları Sakız Adası'ndaki Kostas'a iade etti.

Şakir Akdağ, balık tutmaya çıktıklarında Yunanlı balıkçılarla karşılaştıklarını, selamlaştıklarını ve dost olduklarını ifade etti.

Yunanlı balıkçılarla 18-19 yıldır dostluklarının devam ettiğini anlatan Şakir Akdağ, 3 ay önce Yunanlı balıkçı Kostas’ın Türk karasularına girdiğini ve Türk Sahil Güvenliği’nin Kostas’ın ağlarına el koyduğunu anlattı.

Kostas’ın ağlarının açık artırmaya çıkarıldığına hemen talip olduğunu ve 900 lira ödeyerek ağları satın aldığını dile getiren Akdağ, ağları Sakız Adasına götürerek, Kostas’a teslim ettiğini, arkadaşının da bu jest karşısında kendisini misafir ederek, ağırladığını ifade etti.

‘Onlar da zamanında benzer bir jest yapmıştı’

Yunanlı balıkçıların da Türk balıkçılar için 14-15 yıl önce aynıfedakarlığı yaptığını dile getiren Akdağ, şunları anlattı:

"Buradan giden arkadaşlarımız da Yunan karasularını ihlal etmişti. Onların sahil güvenliği bizim arkadaşlarımızı yakalamıştı. Orada mahkemeye çıkardılar, ceza kestiler. Yunanlı balıkçılar, kendi aralarında para toplayıp kefalet yatırmıştı. Arkadaşlarımız da serbest kalmıştı. O dönemde de Türk teknelerine el konmuştu. Biz Türk balıkçılar gidip tekneleri aldık. Alırken de dostlukları için teşekkür edip, onları Çeşme’ye davet ettik. O gün bugündür birbirimize ailece gidip geliyoruz. Yunanlı dostlarımız buraya gelince onları en iyi şekilde ağırlıyoruz."

Yunanlı balıkçıların Türkçesinin iyi olmadığını, Türk balıkçıların ise birkaç kelime dışında Yunanca konuşamadığını ifade eden Akdağ, ancak kurulan sofrada çok iyi anlaştıklarını ve sohbet edebildiklerin kaydetti.

'Balıkçıların problemi yok'

Sakız Adası’na gittiklerinde yabancılık çekmediklerini ifade eden Şakir Akdağ, "Çeşme’de ya da Sakız’da olmanın bir farkı yok. Çünkü samimiyiz. Devletlerin de kendi aralarında sorunlarını halletmeleri gerekiyor. Bizim, ada halkıyla ya da balıkçılarla herhangi bir sorunumuz yok" şeklinde konuştu.

Sorumlu Sınırlı Çiftlikköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Serkan Yurttaş da Yunanlı balıkçıların çok profesyonel olmadığını ama çok sıcak kanlı olduklarını ifade etti.

Denizde zaman zaman Yunanlı balıkçılarla karşılaştığını dile getiren Yurttaş, Türk ve Yunan balıkçıların iyi arkadaş olduğunu sözlerine ekledi.(aa)